Stopa bezrobocia na koniec września wyniosła 5% – przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Czyli tyle, ile miesiąc wcześniej. Najwięcej osób bez pracy było w województwie podkarpackim, najmniej w wielkopolskim.
„Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu września wyniosła 5 proc. – tyle samo, co przed miesiącem i we wrześniu 2023 r.” – przekazało w komunikacie MRPiPS.
Najniższe bezrobocie na poziomie 3 proc. odnotowano w województwie wielkopolskim, a najwyższe w podkarpackim – 8,4 proc.
„Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że w końcu września br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 771 tys. bezrobotnych. To o 1,3 tys. mniej niż w końcu sierpnia br. i o 5 tys. mniej niż w końcu września 2023 r. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych jest najniższą, jaką zanotowano we wrześniu od początku pomiaru, czyli od 1990 roku” – informuje resort pracy.
Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS) stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła 5 proc. na koniec sierpnia br. wobec 5 proc. miesiąc wcześniej.
Zdaniem analityków mBanku, zatrudnienie w polskiej gospodarce znajduje się prawdopodobnie w cyklicznym minimum i można obecnie oczekiwać jego stopniowego odbicia. Stopa bezrobocia rejestrowanego nie będzie rosnąć i utrzyma się w ciągu najbliższego roku w okolicach 5 proc.
„Pozostajemy pozytywnie nastawieni do rynku pracy. Zatrudnienie znajduje się prawdopodobnie w cyklicznym minimum, skąd oczekujemy stopniowego odbicia. Wzrost płac nominalnych pozostaje wysoki, do czego przyczyniają się także podwyżki w sektorze publicznym” – czytamy w raporcie dziennym banku.
mBank prognozuje stopę bezrobocia na poziomie 4,9% na koniec III kw. 2024 r. i 5% na koniec IV kw. 2024 r.
Więcej o rynku pracy:
- Kadry techniczne poszukiwane. Tak budowa elektrowni jądrowej wpłynie na rynek pracy
- Zwolnienia grupowe. Skąd się bierze spadek zatrudnienia? Ekonomiści biorą na tapet polski rynek pracy
- Płaca minimalna jest zbyt wysoka? „Firmy zaczynają po prostu znikać” [WYWIAD]
- Dzień Ziemi. Rynek pracy nie jest obojętny na zmiany klimatu
- Roszczeniowi i nielojalni? Pracownicy z pokolenia Z korzystają z tego, że rynek pracy im sprzyja
- „Nie widać możliwości zwiększenia bezrobocia”. Rynek pracy ma się dobrze, mimo spowolnienia
- Nie tylko niskie bezrobocie, czyli rynek pracy w partyjnych obietnicach. Najważniejsze punkty kampanii