Umiarkowana obniżka stóp procentowych jest możliwa w II kw. 2025 r., ocenia Erste Group. Inflacja powinna zacząć wtedy spadać, uważa analityk banku.
– Przewiduje się, że po lipcowym skoku inflacji wzrost cen wzrośnie do 5 proc. r/r, głównie z powodu niekorzystnego efektu bazy w drugiej połowie 2024 r. i pierwszym kwartale 2025 r. Zakładając brak zakłóceń na rynku surowców z Bliskiego Wschodu, roczna inflacja w Polsce powinna osiągnąć szczyt w I kwartale 2025 r. i znacznie spaść w III kwartale. Umiarkowana obniżka stóp procentowych przez NBP może być możliwa w II kwartale, pod warunkiem, że trajektoria cen uniknie poważnych szoków wzrostowych – skomentował szybki szacunek GUS inflacji CPI w lipcu analityk Erste Group Jakub Cery.
Lipcowy skok inflacji konsumenckiej nastąpił głównie z powodu deregulacji cen energii, podkreśliło Erste.
Zobacz też: Tak zadziałało odmrożenie cen energii. Inflacja znów rośnie, są nowe dane GUS
– Ceny energii, główny czynnik inflacji, wzrosły o 11,8 proc. m/m i 10 proc. r/r, przyczyniając się do wzrostu inflacji o 1,2 pkt proc. Oczekuje się, że ceny energii ustabilizują się do końca roku, a kolejne przeszacowanie zaplanowano na początek 2025 roku – dodał.
Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP), w 2024 r. inflacja konsumencka wyniesie 2,5 proc. r/r w II kw., 4,4 proc. w III kw. i 5 proc. w IV kw. Inflacja konsumencka (CPI) osiągnie najwyższy poziom 6,3 proc. r/r w I kw. 2025 r., a następnie obniży się do 3 proc. r/r w I kw. 2026 r. i w ostatnim kwartale 2026 r. wyniesie 2,5 proc. r/r. W ujęciu średniorocznym inflacja wyniesie: 3,7 proc. w 2024 r., 5,2 proc. w 2025 r. i 2,7 proc. w 2026 r.
Polecamy także:
- Polska znów mistrzem UE w oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych. Tak drogo nie jest nigdzie
- Polska gospodarka będzie rosnąć, ale wolniej. „Dane okazały się dosyć rozczarowujące”
- Raty kredytów jak zabetonowane i szybko nie spadną. RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych
- PKO BP: Obniżka stóp procentowych najpóźniej w II połowie 2025 r.