Firmy międzynarodowe działające też w Polsce będą musiały publiczne ujawniać, ile zapłaciły podatku w poszczególnych krajach. Rząd opracuje ustawę, która będzie wprowadzać taki obowiązek.
Rząd planuje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości, który ma na celu wdrożenie regulacji unijnych nakładających obowiązek publicznego ujawnienia informacji o zapłaconym podatku dochodowym przez przedsiębiorstwa wielonarodowe UE w podziale na poszczególne kraje. Zgodnie z tą zasad obowiązek będzie dotyczył też przedsiębiorstw, które nie podlegają przepisom UE, ale przychody ich jednostek dominujących lub samodzielnych na terenie państw Unii przekroczą 750 mln euro w ciągu kolejnych dwóch lat.
Zapowiedź przygotowania takiego projektu znalazła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przyjęcie projektu planowane jest na IV kw.
– Dyrektywa 2021/2101 nakłada na duże przedsiębiorstwa wielonarodowe z UE (tj. jednostki dominujące najwyższego szczebla grupy kapitałowej i jednostki samodzielne) obowiązek publicznego ujawnienia informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji związanych z podatkami w podziale na poszczególne kraje – czytamy w wykazie.
Dane zawarte w sprawozdaniu będą musiały być ujawniane odrębnie dla wszystkich państw UE, w których dane przedsiębiorstwo prowadzi działalność, a także dla jurysdykcji podatkowych, które nie przestrzegają standardów dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych. W odniesieniu do pozostałych jurysdykcji podatkowych informacje będą przedstawiane w formie zagregowanej.
W przypadku, gdy takie duże przedsiębiorstwo wielonarodowe nie podlega przepisom państw członkowskich UE, obowiązek ten został nałożony na ich średnie i duże jednostki zależne z UE albo oddziały utworzone w UE. Przepisy te będą stosowane w przypadku, gdy skonsolidowane przychody jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy kapitałowej albo przychody jednostki samodzielnej przekraczają w kolejnych dwóch latach kwotę 750 mln euro, podano także.
– Wdrożenie proponowanych zmian doprowadzi do większej przejrzystości publicznej, w szczególności geograficznego powiązania miejsca płacenia podatku od osób prawnych z miejscem faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej, propagowania społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w celu przyczynienia się do dobrobytu dzięki płaceniu podatków w miejscu osiągania przychodów oraz większej przejrzystości w odniesieniu do działalności przedsiębiorstw w krajach, które nie przestrzegają międzynarodowych norm w zakresie dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych – wskazano w wykazie.
Polecamy również:
- Windfall tax i „żerowanie na wojnie”. Tłumaczymy, o co chodzi z podatkiem od nieoczekiwanych zysków
- Podatki w Polskim Ładzie. Firmy wybrały ryczałt? MF: Samorządy na tym nie stracą
- Najwięksi płatnicy CIT. Na tych firmach budżet bogaci się najbardziej
- Minimalny CIT może szkodzić uczciwym przedsiębiorcom, wskazuje organizacja branżowa
- To nie minimalny CIT. MF ujawnia, jak ściąga miliardy od firm do budżetu
- Szykują się zmiany w CIT. Projekt ustawy już gotowy