Co w październiku podrożało najbardziej? Ze szczegółowych danych GUS wynika, że to ceny żywności rosły najbardziej w porównaniu z wrześniem. W czołówce są też ceny ciepła.
Inflacja w październiku 2022 r. w Polsce wyniosła 17,9 proc., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Miesięczny wskaźnik CPI wyniósł tym samym 1,8 proc. Szerzej dane GUS opisujemy tutaj.
Urząd podał również dane o inflacji w szczegółowym rozbiciu na poszczególne towary i usługi. Z zestawienia wynika, że w czołówce tego, co podrożało najbardziej, są różne artykuły spożywcze oraz energia cieplna, na którą w związku z początkiem sezonu grzewczego popyt szybko się zwiększa.
Najbardziej podrożały warzywa
Ekonomiści Pekao SA zwracają uwagę, że ceny żywności wzrosły w październiku o 2,9 proc. miesiąc do miesiąca. Podrożały warzywa oraz żywność przetworzona, w tym zwłaszcza produkty mleczne, jaja oraz produkty mączne i piekarnicze.
– Obserwujemy tu kontynuację przerzucania wyższych kosztów energii, pracy i surowców rolnych (kończą się tańsze, starsze kontrakty a zużywany jest tegoroczny plon powstały z wykorzystaniem drogich nawozów) na odbiorcę końcowego. Żywność przetworzoną należy zresztą traktować jako element inflacji bazowej, zależny od czynników cyklicznych – napisali w komentarzu do danych o inflacji.
Według danych GUS to ceny warzyw wzrosły w październiku najszybciej w porównaniu z wrześniem. Zmieniły się bowiem o 8,1 proc. w ciągu miesiąca.
W pierwszej trójce są jeszcze ceny jaj (wzrost o 7,5 proc. w porównaniu z wrześniem) i energii cieplnej (6,6 proc.).
Szczegółowe dane prezentuje ten wykres:
Prawdopodobnie to ceny żywności będą wiodły prym również w kolejnych miesiącach. Jak wskazał Narodowy Bank Polski w poniedziałkowym raporcie o inflacji, w IV kwartale roku wzrost cen tej drugiej grupy towarów sięgnie 22,1 procent rok do roku
W rok najbardziej podrożał opał
Jednak w przekroju całego roku najbardziej wzrosły ceny opału. W porównaniu z październikiem 2021 r. są one wyższe aż o 147 procent.
Ale i w takim ujęciu niektóre artykuły spożywcze znalazły się w czołówce. Ceny cukru były niemal dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej. Wyraźnie podrożała też mąka.
Co najbardziej podrożało w październiku 2022 w porównaniu z zeszłym roku? Oto zestawienie z danych GUS.
Ekonomiści Banku Millennium zwracają uwagę, że roczna inflacja cen żywności wyniosła w październiku aż 22 proc., zaś inflacja cen nośników energii 41,6 proc. Ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły w rok o 19,5 proc.
– Dobrą informacją jest natomiast powoli słabnący szok na cenach opału, które w październiku wrosły „tylko” o 2,2 proc. miesiąc do miesiąca, najsłabiej od wybuchu wojny. Pomimo tego, a także wdrażanego zamrożenia od początku 2023 r. cen energii dla gospodarstw domowych i MŚP, wskaźnik CPI będzie nadal narastał do szczytu w lutym 2023 roku. Po tym powinien się powoli obniżać, w naszej ocenie wolniej niż wskazania projekcji listopadowej NBP – napisali w komentarzu do danych GUS.
Według Banku Millennium nie uda się sprowadzić inflacji CPI do celu w horyzoncie 2025 roku. Przyczynia się do tego niesprzyjająca polityka fiskalna i wakacje kredytowe zaburzające mechanizm transmisji monetarnej, a także koszty pracy w warunkach spodziewanego nadal relatywnie niskiego bezrobocia.
oprac. Marek Chądzyński
Polecamy też:
- Inflacja w 2023: bez tarczy będzie drożej, uważa NBP
- Ceny żywności dużo wyższe niż rok temu. I nadal będą rosnąć, prognozuje NBP
- Ograniczyć wzrost płac do 5%. To czeski pomysł na walkę z inflacją
- Będą kolejne podwyżki stóp procentowych? „Inflacja wymknęła się spod kontroli”
- Wysokie ceny energii przez dłuższy czas mogłyby zwiększyć koszty ryzyka. Tak uważa prezes Pekao