Inflacja konsumencka być może spadnie do poziomu jednocyfrowego w IV kw. 2023 r., prognozuje premier Mateusz Morawiecki. Istnieje też szansa na obniżenie stóp procentowych, uważa.
– Przeprowadzamy to [waloryzację 500+ do 800+] w bardzo konkretnym momencie: nie teraz, kiedy jest wciąż bardzo dokuczliwa inflacja, bardzo wysoka, tylko w momencie, kiedy projekcja inflacji, analizy inflacyjne, które docierają do nas, pokazują bardzo mocny spadek inflacji, nawet być może do poziomu jednocyfrowej już w IV kwartale tego roku – powiedział Morawiecki w Polsat News.
– Widzimy pozytywne zjawiska gospodarcze na bliskim horyzoncie czasowym: odbicie gospodarcze, spadek inflacji, wzrost tempa tworzenia nowych miejsc pracy – dodał premier.
Czytaj także: Inflacja zgodnie z oczekiwaniami. „Zostanie z nami na dłużej”
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wczoraj, że inflacja konsumencka wyniosła 14,7 proc. r/r w kwietniu br. (wobec 16,1 proc. r/r w marcu).
Według centralnej ścieżki marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja CPI wyniesie 7,6 proc. w IV kw. 2023 r., 4,8 proc. w IV kw. 2024 r. i 3,1 proc. w IV kw. 2025 r.
Stopy procentowe
Istnieje szansa na obniżenie stóp procentowych między wrześniem a grudniem br., uważa premier Mateusz Morawiecki.
– Pan prezes NBP zasygnalizował już obniżkę stóp procentowych w dalszej kolejności w tym roku. To byłaby bardzo dobra wiadomość – powiedział Morawiecki w Polsat News.
Zapytany, czy stopy procentowe zostaną obniżone w najbliższym czasie, premier odpowiedział: „Jeśli przez ‚najbliższy czas’ określa pan np. trzy miesiące, to jeszcze tego bym się nie spodziewał, ale jeśli przez ‚najbliższy czas’ określa pan końcówkę tego roku, między wrześniem a grudniem, to myślę, że jest taka szansa”.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński poinformował, że „mógłby zgodzić się” z opinią niektórych członków RPP, według których pod koniec roku, czy w ostatnim kwartale, może pojawić się sytuacja umożliwiająca obniżanie stóp procentowych, ale podkreślił, że obecnie jest to daleko przedwczesne.
RPP utrzymała w ub. tygodniu stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Była to decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1 proc.) do września 2022 r. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Polecamy:
- Goldman Sachs: możliwe, że stopy procentowe w Polsce spadną przed wyborami
- „Kto to sfinansuje?”. Ekonomiści szacują koszty waloryzacji 500 plus
- Stopy procentowe w Polsce. Jaką decyzję podjęła RPP?