Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał wyniki kontroli jakości paliw, prowadzonych w 2023 roku przez Inspekcję Handlową. Odsetek próbek, których jakość zakwestionowano, zwiększył się w porównaniu z poprzednim rokiem.
Inspekcja zakwestionowała 2,59 proc. skontrolowanych pobranych próbek paliw płynnych w 2023 roku, podał UOKiK. W 2022 r. zakwestionowano 1,34 proc. próbek. Wyniki kontroli w 2023 r. wskazują, że – podobnie jak w latach poprzednich – wśród kwestionowanych próbek dominuje olej napędowy.
– Od kilku lat odsetek nieprawidłowości oscyluje poniżej 4 proc. I choć liczba wszystkich stwierdzonych nieprawidłowości w 2023 roku wzrosła w stosunku do roku 2022, to poprawiła się jakość gazu skroplonego LPG – wszystkie próbki spełniały wymagania jakościowe – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.
W 2023 r. Inspekcja Handlowa pobrała 1 584 próbki paliw ciekłych (832 próbki benzyn i 752 oleju napędowego), 360 próbek LPG i 2 próbki lekkiego oleju opałowego. 41 próbek paliw ciekłych (34 oleju napędowego, 7 benzyny) nie spełniało wymogów, co stanowi 2,59 proc. zbadanych. Odsetek zakwestionowanych próbek paliw w poszczególnych województwach był wyraźnie zróżnicowany.
Województwa z największymi nieprawidłowościami
Podczas losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach: wielkopolskim (5,75 proc. zbadanych), podlaskim (4,76 proc.) małopolskim (3,81 proc.) i kujawsko-pomorskim (3,64 proc.). Natomiast w przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od kierowców – w województwach: pomorskim (25 proc.), warmińsko-mazurskim (22,22 proc.) i małopolskim (10 proc.) – wszystkie nieprawidłowości dotyczyły oleju napędowego, wymieniono.
W wyniku kontroli gazu skroplonego LPG inspektorzy nie zakwestionowali żadnej próbki. Do kontroli trafiły także 2 próbki lekkiego oleju opałowego, które przeszła pozytywnie testy w laboratorium. Dostępność tego paliwa w ofercie jest ograniczona, a wszystkie badane w latach 2013-2022 próbki spełniały wymagania jakościowe, wskazano również.
Wojewódzcy Inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali 17 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw ze względu na znaczne przekroczenia wymagań jakościowych, informując o tych działaniach Inspekcję Ochrony Środowiska. W 25 przypadkach zawiadomili organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z wprowadzeniem do obrotu paliw niewłaściwej jakości, a także poinformowali o wynikach inne organy, w tym prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który wydaje koncesje na obrót paliwami, Krajową Administrację Skarbową oraz Policję, podsumowano.
Polecamy:
- Tankowanie w wakacje. Przed nami spore wzrosty cen paliw
- Orlen obniża ceny paliw na wakacje. Kto może skorzystać z promocji?
- Prognozy cen paliw na stacjach benzynowych na wakacje. Lepiej zatankować pod korek