Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie powstał nowy kierunek studiów o nazwie Global Business Service. Będzie przygotowywać studentów do kariery w międzynarodowych centrach biznesowych. Kierunek jest tworzony we współpracy z biznesowymi partnerami z sektora.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie utworzy kierunek we współpracy ze Związkiem Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych (ABSL). Ma być odpowiedzią na dynamiczny rozwój sektora usług biznesowych. W Polsce, w około 1 600 tego typu centrach pracuje obecnie 350 tys. osób.
Nowy kierunek otworzy rekrutację już w roku akademickim 2021/2022. Studenci Global Business Service (GBS) będą zdobywać umiejętności kluczowe z perspektywy sektora nowoczesnych usług biznesowych. Będą to między innymi kompetencje związane z finansami, analizą danych, nowoczesnymi technologiami.
Ale kierunek ma kłaść nacisk także na pracę nad umiejętnościami miękkimi, takimi jak praca zespołowa, zarządzanie zmianą czy umiejętność współpracy w międzynarodowym środowisku.
Wspólna inicjatywa Uniwersytetu Ekonomicznego i ABSL ma przeciwdziałać rosnącej luce kompetencyjnej na polskim rynku pracy. W przyszłości może ona stanowić barierę rozwojową dla sektora usług biznesowych.
Biznes, nauka, miasto
GBS to pierwszy kierunek w Polsce, który został stworzony od podstaw przez biznes i naukę. Oprócz ABSL, wśród partnerów kierunku znalazło się 25 czołowych podmiotów sektora. Program studiów został stworzony we współpracy z przedstawicielami firm, którzy byli zaangażowani w dobór treści kształcenia. Będą oni również prowadzić zajęcia oraz praktyki, dzięki czemu studenci będą mieli kontakt z przyszłym środowiskiem pracy w trakcie całego okresu nauczania.
„Przykład powstającego kierunku studiów, związanych z nowoczesnymi usługami biznesowymi, obrazuje całościowe rozumienie potrzeb rozwojowych naszego miasta: kolejny profil kształcenia uzupełnia szeroką paletę specjalizacji oferowanych na krakowskich uczelniach, a zbliżanie sektorów nauki i biznesu traktujemy jako jedno z koniecznych działań, umożliwiających rozwój w konkurencyjnym świecie” – mówi Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie to nowoczesna uczelnia z tradycjami sięgającymi 1925 roku. Należy do największych ośrodków naukowo-badawczych o profilu ekonomicznym w Polsce. Kształci obecnie 15 tys. studentów. Natomiast drugi podmiot współtworzący kierunek, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych zrzesza ponad 220 największych światowych firm, reprezentujących sektor.
Kraków – polski lider centrów usług biznesowych
Odpowiadając na zapotrzebowanie sektora, Uniwersytet planuje otworzyć jeszcze dwa kierunki. „Bazując na wieloletnim doświadczeniu oraz starannie przyglądając się współczesnym zjawiskom, trendom i wymaganiom rynku pracy, stale udoskonalamy naszą ofertę dydaktyczną. Dlatego też w tym roku planujemy uruchomić aż trzy nowe kierunki: Zarządzanie projektami, Przedsiębiorczość i innowacje w gospodarce oraz Global business service” – wskazuje dr hab. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Kraków jest liderem pod względem wielkości zatrudnienia w centrach usług biznesowych w Polsce. W Krakowie pracuje blisko co czwarta osoba zatrudniona w tym sektorze w Polsce. Jest to około 77,7 tys. osób.
Miasto znajduje się wysoko w światowych rankingach stanowiących o atrakcyjności miast najchętniej wybieranych przez międzynarodowych inwestorów.
W 2020 roku Kraków zajął 10. miejsce regionie Europy Środkowo-Wschodniej w podrankingu miast przyszłości fDi Intelligence. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, ósme – Wrocław.
Standard Charter rozwija się w Polsce szybciej, niż planowano. Zatrudnia już 750 osób