We wtorek Lewica i rząd PiS dogadali się w sprawie wartego 770 mln zł Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki porozumieniu ma on szansę być przegłosowany w Sejmie.
„Dzięki środkom z UE, zarówno budżetowi na 7 lat, jak i Krajowym Planom Odbudowy, możemy z nadzieją wyglądać końca kryzysu gospodarczego”– powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawicielami Lewicy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Musimy przyjąć rozporządzenie dyrektywy o środkach własnych w formie ustawy, byśmy mogli skorzystać z tych środków. Przekazujemy ten akt do parlamentu – powiedział też premier.
Premier dodał, że na szali lezą nie tylko środki z KPO, ale wszystkie środki z UE. Jak policzyli eksperci to 770 miliardów, czego większa część mogłaby zostać przeznaczona na inwestycje w ciągu pierwszych 3-4 lat – dodał.
„Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnie puli środków z UE” – powiedział premier. Dodał, że nie są to fikcyjne środki, ale pieniądze na szkoły, drogi, pociągi.
„Te środki mają pomóc w budowie polskiej gospodarki” – powiedział Morawiecki. Dodał również, że tempo wyjścia z kryzysu COVID będzie zależało także od tego, czy te środki będą w szybki sposób zaakceptowane, a następnie redystrybuowane.
Jak dodał premier, „dzisiaj ponad podziałami partyjnymi i politycznymi, liczy się Polska”. Zaapelował też:
„Niech Polską racją stanu będzie jak najszybsze przyjęcie aktu prawnego o środkach własnych” – powiedział premier.
Porozumienie z Lewicą
We wtorek przed południem odbyło się w Sejmie spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS. Premier odniósł się do tego spotkania:
„Lewica to był jedyny klub parlamentarny, od którego otrzymaliśmy kompleksowe propozycje” – powiedział Morawiecki.
Strona rządowa zgodziła się z postulatami Lewicy, że należy przeznaczyć dodatkowe środki na szpitale powiatowe (750 mln euro).
Ponadto, mowa była o włączeniu do KPO problemu mieszkań – w planie jest program wybudowaniu 75 tys. mieszkań komunalnych i komunalno -TBS-owych (towarzystwo budownictwa społecznego).
Zgodzono się też, by związki zawodowe uczestniczyły w komitecie monitorującym wydawanie środków z KPO razem z NGO-sami i przedsiębiorcami.
Premier wyjaśnił, jak planujemy wykorzystać środki z części pożyczkowej KPO.
„Nie wyobrażam sobie, że ktoś mógłby głosować przeciw uzyskaniu takich środków dla Polski i polskich rodzin” – podsumował premier.
Do końca kwietnia polski rząd musi przesłać Krajowy Plan Odbudowy (KPO) do Komisji Europejskiej.
Krajowy Plan Odbudowy to polska część Unijnego Funduszu Odbudowy. Dokument ten określa cele związane z odbudową i tworzeniem odporności społeczno-gospodarczej Polski po kryzysie związanym z pandemią COVID-19. Jego uruchomienie wymaga ratyfikacji we wszystkich krajach UE.