Ewentualny podatek od nadmiarowych zysków, nakładany na przedsiębiorstwa energetyczne i gazowe, musiałby uwzględniać planowane przez nie inwestycje, podał Piotr Müller. Na konferencji prasowej w piątek 15 lipca rzecznik rządu podał, że nie zapadły jeszcze żadne „wiążące decyzje” ws. jego wprowadzenia.
Rzecznik odniósł się w ten sposób do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego sprzed kilku dni. Szef rządu mówił wtedy, że Rada Ministrów może wprowadzić nowy podatek od zysków nadzwyczajnych. Miałby on objąć spółki gazowe i energetyczne.
Zapytany o tę kwestię przez dziennikarzy, Müller wskazał:
– W tej chwili trwa analiza, jeżeli chodzi o kwestie związane z możliwym, dodatkowym opodatkowaniem niektórych obszarów sektora – nie tylko spółek Skarbu Państwa, tylko generalnie podatków, które mogłyby obowiązywać od zysków, które są nieproporcjonalne. Do tego są potrzebne rzetelne analizy, ale również uwzględnienie czynników takich, jak inwestycje spółek.
Na razie nie ma żadnych ostatecznych decyzji w tej kwestii, stwierdził rzecznik.
– Na ten moment nie mam szczegółów do przedstawienia, ponieważ żadne decyzje wiążące w tym obszarze nie zapadły – oznajmił.
Jak dodał, wiele spółek Skarbu Państwa dokonuje inwestycji, istotnych z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Polski w perspektywie 2-4 lat. Chodzi także o inwestycje w innych obszarach funkcjonowania tych spółek.
Windfall tax
Podatek od nadzwyczajnych zysków, inaczej windfall tax, wprowadziły już m.in. Włochy. W tym kraju polega on na opodatkowaniu dodatkowych zysków spółek energetycznych. Stawka to 25 proc. i obowiązuje, żeli obecne dodatkowe zyski tych spółek, związane z wysokimi cenami pali na światowych rynkach są co najmniej 10 proc. wyższe niż w tym samym okresie poprzedniego roku oraz wynoszą ponad 5 mln euro.
Na podobny podatek zdecydowały się także Węgry. Będzie pobierany w latach 2022-2023 od dodatkowych zysków spółek energetycznych i banków.
Prace nad wprowadzeniem takiego podatku trwają także w Wielkiej Brytanii, a jego wprowadzenie rozważają Stany Zjednoczone i Niemcy.
O idei podatku od nadzwyczajnych zysków pisaliśmy w naszym explainerze:
Windfall tax i „żerowanie na wojnie”. Tłumaczymy, o co chodzi z podatkiem od nieoczekiwanych zysków
Polecamy też:
- Brakuje węgla. Spółki Skarbu Państwa mają kupić 4,5 mln ton w trybie awaryjnym
- Nowe sankcje UE na Rosję. Co z dostawami gazu przez Gazprom?
- Przez Baltic Pipe już w tym roku popłynie więcej gazu. Premier złożył deklarację
- Czy LPG wyprze paliwa ropopochodne? W Polsce jest coraz więcej aut na gaz
- Ceny paliw spadły. Ile kosztuje benzyna i olej napędowy na stacjach?