Gospodarka będzie osłabiona w II połowie roku, z ryzykiem w dół. To może dać argument Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych we wrześniu o 25 pb – prognozują analitycy ING Banku Śląskiego.
– Słaba koniunktura i zbliżająca się do jednocyfrowych poziomów inflacja będą dla RPP argumentami za rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych po wakacjach. Wynik PKB w II kwartale 2023 okazał się gorszy niż przewidywany w lipcowej projekcji NBP (-0,1 proc. w skali roku). Perspektywy na II połowę 2023 także obarczone są coraz większym ryzykiem w dół. Spodziewamy się, że we wrześniu RPP obniży stopy procentowe o 25 pb – napisano w komentarzu banku do publikacji GUS o PKB w II kwartale.
Ekonomiści banku zwracają uwagę na to, że kondycja chińskiej gospodarki i problemy niemieckiego przemysłu pogorszą koniunkturę również w Polsce. Dodają, że „wyraźnie lepsze wyniki gospodarcze zobaczymy nie wcześniej niż w IV kwartale 2023”.
– W kontekście dzisiejszych danych widzimy przestrzeń do rewizji w dół naszej prognozy wzrostu PKB w 2023 na poziomie 1 proc. Ostateczny szacunek przedstawimy po zapoznaniu się ze strukturą wzrostu gospodarczego w II kwartale 2023 – podsumowano.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku danych, Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) spadł o 0,5 proc. w skali roku w II kwartale 2023 r. wobec 0,3 proc. spadku w skali roku w poprzednim kwartale i wobec wzrostu o 6,1 proc. w analogicznym okresie 2022 r.
W II kwartale 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Był niższy niż przed rokiem o 1,3 proc.
Konsensus rynkowy na II kwartał wynosił 0,3 proc. spadku w ujęciu niewyrównanym sezonowo.
Czytaj także:
- Inflacja spadła. Analitycy Credit Agricole tłumaczą, dlaczego
- Obecne stopy procentowe są niewystarczające. Powinny wzrosnąć – uważa członkini RPP
- Inflacja w lipcu spadła. Ale ceny nadal są dużo wyższe, niż przed rokiem [WYKRESY]
- Gospodarka na hamulcu. Ale to może być ostatni spadek PKB w tym roku