Rząd ogłosił projekt Strategii Demograficznej 2040. To plan reform, które mają zachęcić Polaków do zakładania rodzin, tak aby przeciwdziałać negatywnym trendom demograficznym.
Projekt programu ogłosili w czwartek 17 czerwca premier Mateusz Morawiecki wraz z minister polityki społecznej Marleną Maląg oraz wiceminister i pełnomocniczką rządu ds. polityki demograficznej Barbarą Sochą. Zapowiedziano, że rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące planowanych reform.
Jak podaje ministerstwo, „program ma wzmocnić Polskę poprzez wzmocnienie rodziny”. Głównym założeniem jest zbliżenie w 20 lat poziomu dzietności do wymaganego dla zastępowalności pokoleń.
Projekt obejmuje 12 obszarów działania, które będą realizowane równolegle, ale ministerstwo wskazało, które traktuje jako priorytetowe.
Są to m. in. zabezpieczenie materialne rodzin poprzez zmiany na rynku pracy i w polityce mieszkaniowej oraz poprawa jakości usług publicznych.
Zmiany w kodeksie pracy
Pakiet zmian w kodeksie pracy „Stabilna i elastyczna praca” zapowiedziała wiceminister Barbara Socha. Ma objąć:
- wprowadzić gwarancje elastyczności trybu pracy dla rodziców dzieci do lat 4;
- zmniejszyć możliwości zawierania umów na czas określony do 2 umów na łącznie 15 miesięcy z 4 umów na 36 miesięcy;
- ochronę obojga rodziców przed zwolnieniem w trakcie ciąży i pierwszym życia dziecka.
Dostępność mieszkań
Zapowiedziano dwa programy:
- „Mieszkanie bez wkładu”, mające zwiększyć dostępność kredytów hipotecznych;
- bon mieszkaniowy na zmianę mieszkania na większe dla rodzin, które już mają dzieci.
Lepsze usługi publiczne
Od decyzji o założeniu rodziny odwodzą nie tylko kwestie materialne, jak wskazywały szefowe resortu rodziny i polityki społecznej. Jest to także troska o dobre warunki życia rodziny i dzieci. W związku z tym, ministerstwo zapowiada:
- zmiany w opiece zdrowotnej prenatalnej, okołoporodowej i pediatrycznej, w tym stworzenie centrów leczenia niepłodności
- dopasowanie systemu edukacji do rynku pracy
- polepszanie jakości infrastruktury i usług opiekuńczych we współpracy z samorządem terytorialnym
- wprowadzenie bonu opiekuńczego, który ma umożliwić rodzinom finansowanie różnych form opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym (żłobki i przedszkola, profesjonalna opieka prywatna, korzystanie z pomocy rodziny)
Matki chcą pracować, ale rynek pracy im nie pomaga. Jak można to zmienić?