W styczniu 2025 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu ze styczniem 2024 r. było niższe o 0,9 proc. i wyniosło 6455,0 tys. etatów, informuje Główny Urząd Statystyczny.
Jednocześnie, jak podaje GUS, w styczniu tego roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw pozostawało na zbliżonym poziomie względem grudnia 2024 r.
– Rynek pracy zaczynają spowijać chmury, nie widać jednak żeby niosły jakąś ogromną ulewę. Gdyby się jednak okazało, że następuje dalszy wzrost bezrobocia, w styczniu wzrosło do 5,4 proc., a spadki zatrudnienia będą zbliżone do 1 proc. w skali roku, to będziemy zmuszeni rewidować nasze optymistyczne prognozy dotyczące rynku pracy – uważa Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan.
Jednak już teraz niepokoić może to, że w styczniu 2025 r. przybyło tylko 1,3 tys. etatów, podczas gdy rok temu było to 20,4 tys. etatów.
– Niewątpliwie największy wpływ na tę sytuację miał spadek zamówień z zagranicy, zwłaszcza z Niemiec w związku ze spowolnieniem gospodarczym, co ogranicza zapotrzebowanie firm na pracowników, a czasami skłania wręcz do zamykania zakładów. Są jednak spore szanse, że wraz z przyspieszającym tempem wzrostu gospodarczego w Polsce w kolejnych kwartałach przedsiębiorstwa wznowią zatrudnianie pracowników, w związku z czym dynamika zatrudnienia będzie się poprawiać – przewiduje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Biuro Analiz Makroekonomicznych Banku Millennium zwraca natomiast uwagę, że w przypadku zatrudnienia dane nie pozwolą na precyzyjną ocenę popytu na pracę na początku roku: – Wynika to z corocznej rewizji zbiorowości firm objętych badaniem, przeprowadzanej w styczniu przez Główny Urząd Statystyczny. Przypomnijmy, że sektor przedsiębiorstw w statystyce publicznej definiowany jest jako firmy zatrudniające więcej niż 9 pracowników i próba firm co roku ulega aktualizacji. Czekamy zatem na dane za luty, które poznamy za miesiąc.
Jednocyfrowy wzrost wynagrodzeń
Przy okazji danych dotyczących zatrudnienia, GUS podał również te poświęcone przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. W styczniu 2025 r. w porównaniu ze styczniem 2024 r. wzrosło ono nominalnie o 9,2 proc. i wyniosło 8482,47 zł brutto.
– Styczniowe dane dotyczące płac wyraźnie wskazują, że po 3 latach ich dwucyfrowych nominalnych wzrostów, okres ten dobiegł końca. Co na to wpłynęło? Niższa inflacja w 2024 r., niższa w porównaniu do ostatnich lat podwyżka płacy minimalnej w 2025 r., i też ograniczona do jednego razu częstotliwość, oraz mniej skłonne do podwyżek płac, bo borykające się z obniżonymi zamówieniami z zagranicy, firmy eksportowe. Presja płacowa spadła. Choć z drugiej strony trzeba podkreślić, że tempo wzrostu płac w okolicach 8-9 proc., z jakim będziemy mieć najprawdopodobniej do czynienia w kolejnych miesiącach, to nadal bardzo dobry wynik – komentuje Monika Kurtek.
Zdanych GUS wynika też, że w styczniu 2025 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw spadło nominalnie w stosunku do grudnia 2024 r. o 3,8 proc. Jak tłumaczy Urząd, spadek ten jest efektem zmniejszenia skali lub wręcz niewystępowania w styczniu wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu m.in. nagród, w tym nagród świątecznych, jubileuszowych, a także nagród z okazji Dnia Górnika oraz premii kwartalnych, rocznych i odpraw emerytalnych.
– Dane o płacach wpisują się w nasz scenariusz spowalniania w 2025 r. wzrostu płac. Nasza prognoza wzrostu wynagrodzeń w 1 kwartele 2025 r. wynosi 8,5 proc. rok do roku i na ten moment pozostaje aktualna. Pomimo prognoz stopniowego hamowania płac, nadal ich wzrost zapewne będzie szybszy niż średnia wieloletnia – ocenia Biuro Analiz Makroekonomicznych Banku Millennium.
Ekonomiści podkreślają jednocześnie, że koszty pracy, wobec trudniejszych warunków rynkowych, stanowią coraz większe wyzwanie dla firm, a te będą je odpowiednio dostosowywać bardziej przez mniejszą skalę podwyżek niż poprzez redukcję etatów.
Polecamy też:
- Wynagrodzenia w Polsce: duże miasta górą, małe gminy w tyle. Najmniej płacą mikrofirmy
- To tutaj zarabia się najwięcej. Ale rekordowe wynagrodzenia mają nieliczni [GRAFIKI]
- Wynagrodzenia to temat tabu. „W Polsce rozmowy o pieniądzach budzą dyskomfort”
- Praca w dziale obsługi klienta i operacji. Tak wyglądają zarobki na 8 stanowiskach