O ponad 80 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca spadła liczba firm, które w ostatnim tygodniu kwietnia zawiesiły działalność – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ponad dwukrotnie więcej firm niż w marcu ponowiło swoją aktywność.
Liczba zawieszeń działalności gospodarczych w ostatnim tygodniu kwietnia (4,5 tys.) była wyraźnie niższa niż w ostatnim tygodniu marca, w którym odnotowano ich rekordową liczbę – ponad 23,5 tys.
Dla porównania, liczby zawieszeń w ostatnich tygodniach stycznia (11 tys.) oraz lutego (9 tys.) były wyższe od zanotowanej w kwietniu.
Jeżeli chodzi o liczbę wznowień działalności gospodarczych w kwietniu, była ona większa niż liczba zawieszeń. A to sytuacja wyjątkowa.
Jak informuje PIE, w przeszłości niemal zawsze liczba zawieszanych działalności gospodarczych była większa niż wznawianych (po zawieszeniu działalności najczęściej następowało jej zamknięcie, a nie wznowienie).
W ostatnim tygodniu kwietnia odnotowano aż 7 tys. wniosków o wznowienie działalności gospodarczej. To około 2 razy więcej niż w ostatnich 7 dniach stycznia i lutego oraz ponad 3 razy więcej niż w ostatnim tygodniu marca.
Prawdopodobnie wysoka liczba wznowień działalności w końcówce kwietnia wynika z faktu, że część firm, które zawiesiły działalność w marcu, postanowiło ją odwiesić już po kilku tygodniach.
„Być może pomogły w tym zachęty ze strony państwa – między innymi czasowe zwolnienie ze składek ZUS, program pożyczkowy PFR oraz świadczenia postojowe i dopłaty do wynagrodzeń pracowników” – czytamy w raporcie.
W ostatnich dniach kwietnia zanotowano także dodatni bilans założonych i zakończonych działalności gospodarczych.
Liczba nowo zarejestrowanych firm wyniosła 3,3 tys., podczas gdy zamkniętych zostało 2,1 tys. W tym aspekcie również nastąpiła pozytywna zmiana wobec ostatniego tygodnia marca, gdy bilans założonych i zawieszonych firm był ujemny (liczba rejestracji wyniosła 2,2 tys., a liczba zamknięć – 2,6 tys.).
Poprawiające się nastroje przedsiębiorców są widoczne także w badaniach ankietowych prowadzonych przez PIE.
„Zmniejsza się liczba firm, które deklarują zwolnienia pracowników oraz tych, które twierdzą, że nie mają środków finansowych na kontynuowanie działalności. Coraz mniej firm zamierza także stosować radykalne strategie przetrwania” – napisano w raporcie.
Czytaj także: