54 lata to średni wiek przejścia na emeryturę w Chinach. Ta granica jest jedną z najniższych na świecie, mimo, że średnia długość życia w Chinach mocno wzrosła. Natomiast liczba pracujących dorosłych zaczęła się zmniejszać.
Obecny wiek emerytalny ustalono w latach pięćdziesiątych, kiedy prawdopodobne było, że przeciętny człowiek umrze przed osiągnięciem tego wieku – przybliża sytuację The Economist, brytyjski tygodnik gospodarczy.
W 2019 roku chiński publiczny system emerytalny objął prawie miliard dorosłych. Żaden inny system na świecie nie osiągnął takiego wyniku.
Jednym z palących problemów tego systemu jest to, że głównemu funduszowi emerytalnemu w kraju może zabraknąć pieniędzy do 2035 roku, przewiduje Chińska Akademia Nauk Społecznych, oficjalny think tank rządowy.
Większość mężczyzn w Chinach wiek emerytalny osiąga mając 60 lat. Urzędniczki osiągają wiek emerytalny w wieku 55 lat, a robotnice mając 50. Dla porównania, średnia rozpoczęcia wieku emerytalnego w państwach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – czyli klubie 37 najbogatszych państw świata – to 64,2 lat.
Średnia długość życia w Chinach jest obecnie tylko o dwa lata niższa od średniej w krajach należących do OECD wynoszącej 79. Chiński senior na emeryturze państwowej potrzebuje więc o kilka lat dłuższego wsparcia, niż jego odpowiednik w jednym z 37 krajów OECD.
Czytaj także: „Życie jest krótkie” – uważają zamożni, biali Amerykanie. Dlatego przechodzą na wcześniejszą emeryturę
Sprzeciw społeczeństwa
Obawy rządu dotyczące wpływu przesunięcia wieku emerytalnego na stabilność społeczną mogą wyjaśniać, dlaczego wciąż nie ma oficjalnego planu wprowadzenia zmian.
W 2008 roku rząd ogłosił chęć podniesienia wieku emerytalnego, ale wycofał się z powodu publicznego oburzenia.
Możliwym scenariuszem jest finalne zrównanie wieku emerytalnego dla mężczyzn i kobiet do 65 lat – podaje główna chińska państwowa agencja informacyjna, Xinhua.
Po ogłoszeniu tej informacji przez kraj przetoczyła się gorąca debata.
Ponad 80 proc. sprzeciwiło się pomysłowi podniesienia wieku emerytalnego w ankiecie przeprowadzonej na 96 000 osobach przez Changjiang Daily, gazetę z Wuhan.
Młodych martwi, że będą musieli dłużej czekać na awans, ponieważ starsi na dłużej zajmą stanowiska. W rzeczywistości podniesienie wieku emerytalnego sprawi, że starsi pracownicy będą mieć trudności z utrzymaniem pracy.
Koreański sposób na kryzys demograficzny: zachęcić kobiety i seniorów do pracy