Największe gospodarki świata finansują rozbudowę przemysłu paliw kopalnych w krajach biednych, wydając na ten cel miliardy dolarów – i to mimo zobowiązań dotyczących walki ze zmianami klimatu.
Tak pokazuje badanie przeprowadzone przez organizacje działające na rzecz ochrony środowiska Oil Change International (OCI) oraz Friends of the Earth US. Według analizy, grupa G20, obejmująca rozwinięte i rozwijające się gospodarki, oraz instytucje finansowane przez te kraje, zainwestowała od 2020 do 2022 roku aż 142 miliardy dolarów w rozwój przemysłu paliw kopalnych za granicą.
Największymi źródłami takiego finansowania w badanym okresie były Kanada, Japonia i Korea Południowa, a większość środków trafiła na projekty gazowe.
Stoi to w sprzeczności z zobowiązaniem Grupy G7 w 2022 roku. Kraje ustaliły, że zaprzestaną finansowania przemysłu paliw kopalnych za granicą. Mimo, że finansowanie dla węgla szybko się zmniejszało, środki na projekty związane z ropą naftową i gazem nadal były inwestowane.
Zobacz też: Sektor ropy i gazu wciąż się rozwija. To zagraża celom klimatycznym
Część tych środków trafia do innych rozwiniętych gospodarek, w tym do Australii, ale większość z nich jest kierowana do krajów rozwijających się. Jednak, bogatsze kraje o średnich dochodach nadal otrzymują więcej finansowania niż biedne.
Które kraje nie wycofały się z nowych inwestycji w paliwa kopalne?
Najnowsze zobowiązanie G7, polegało na wycofaniu się ze wszystkich zagranicznych inwestycji w paliwa kopalne do końca 2022 roku. Badanie OCI koncentruje się na okresie od początku roku fiskalnego 2020-21 dla każdego kraju do końca roku fiskalnego 2022-23.
Raport wskazuje na przykład, że Japonia kontynuowała nowe inwestycje w przemysł paliw kopalnych za granicą nawet w ostatnich tygodniach, aż do połowy marca 2024 roku. Wykorzystywała tym samym luki w swoim zobowiązaniu do zakończenia finansowania paliw kopalnych.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Z kolei Bank Światowy dostarczył około 1,2 miliarda dolarów rocznie na projekty związane z paliwami kopalnymi w okresie trzech lat, z czego około dwie trzecie trafiło na projekty gazowe.
Według raportu opublikowanego przez Oil Change także Stany Zjednoczone, Niemcy i Włochy również dostarczały miliardy dolarów rocznie na zagraniczne projekty paliwowe przed końcem 2022-23 roku.
Kanada dostarczyła nieco mniej niż 11 miliardów dolarów rocznie w badanym okresie od 2020 do 2022, podczas gdy Korea Południowa wpłaciła 10 miliardów dolarów. Japonia z kolei – około 7 miliardów dolarów.
Według raportu, w tym samym trzyletnim okresie gospodarki G20 zainwestowały około 104 miliardów dolarów w rozwój czystej energii za granicą.
Oprac. Amelia Suchcicka
Czytaj także:
- Nie tylko paliwa kopalne. Ludzkość testuje granice wytrzymałości Ziemi konsumując na potęgę
- Jedynie 57 firm stoi za 80% światowych emisji CO2. Jest nowy raport
- Ryzyko klimatyczne gwałtownie wzrasta, a Europa nie jest na to gotowa. Najnowszy raport
- Dziesięć miesięcy rekordów temperatur. Za nami najcieplejszy marzec w historii pomiarów