Umożliwienie oszczędzającym inwestowania w produkty polskich firm mogłoby być sposobem na poprawę sytuacji obu stron i zwiększenie obrotu pieniądza w gospodarce – pisze w komentarzu Karol Skrzyszowski*.
Obecna epidemia koronawirusa doprowadziła do sytuacji, w której wiele firm stoi przed perspektywą braku płynności i zapadnięcia się sprzedaży.
Z drugiej strony osoby trzymające pieniądze w bankach skazane są na realny spadek wartości ich oszczędności, biorąc pod uwagę dramatycznie niskie stopy procentowe i wysoką inflację.
Podczas gdy wiele małych firm, głównie z sektora gastronomicznego i hotelarskiego, oferuje swoim klientom vouchery na wykorzystanie po epidemii (tzw. ‘vouchery na przyszłość’), podobne przedsięwzięcia z reguły nie są praktykowane przez większe firmy.
A może wprowadzenie takich voucherów przez większe firmy rozwiązałoby ich dzisiejsze problemu z płynnością i jednocześnie pozwoliłyby ochronić przed inflacją gotówkę konsumentów?
Poniższe przykłady pokazują akcje, które z pewnością cieszyłyby się dużym zainteresowaniem inwestorów i pomogłyby w uwolnieniu kapitału trzymanego w skarpecie:
– Spółki paliwowe – voucher uprawniający do zakupu paliwa po obecnej (kryzysowej) cenie lub cenie wyświetlonej na stacji paliw, którakolwiek z nich jest niższa przez wybrany okres. Takie rozwiązanie pozwoliłoby inwestorom skorzystać z występujących niskich cen paliw i uchronić ich fundusze przed inflacją.
– Spółki lotnicze – zakup voucherów na lot w dane miejsce w dowolnym terminie po ustalonej obecnie cenie.
– Spółki energetyczne, gazowe – możliwość przedpłaty rachunków za prąd i gaz z dyskontem.
– Towarzystwa ubezpieczeniowe – możliwość zakupu polisy ubezpieczeniowej na okres dłuższy niż 1 rok wraz ze stosowną zniżką.
Wprowadzenie innowacyjnych form sprzedaży produktów i pozyskiwania kapitału pomogłoby dużym firmom nie tylko w przetrwaniu epidemii, lecz mogłoby również pozytywnie przełożyć się na ich długoterminową konkurencyjność.
Biorąc pod uwagę korzyści płynące dla klientów, miejmy nadzieję, że tego rodzaju przedsięwzięcia wkrótce zaczną pojawiać się na polskim rynku.
* Karol Skrzyszowski jest ekspertem ds. modelowania ryzyka finansowego. W przeszłości doradzał funduszom inwestycyjnym w optymalnej alokacji kapitału. Absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Cambridge.
POLECAMY TAKŻE: