Najnowsze informacje i statystyki nt. epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie (w tym we Włoszech, w Niemczech, na Ukrainie, w Chinach i USA). Tekst jest na bieżąco aktualizowany.
Skrót najważniejszych informacji [stan na czwartek 9 kwietnia, godzina 13:00. Informacje są rozwinięte w dalszej części artykułu]:
- Polska: łącznie 5341 przypadków koronawirusa, 164 zgony.
- Restrykcje w Polsce zostały w czwartek przedłużone: część do 19 kwietnia, cześć do 26 kwietnia. Od 16 kwietnia wejdzie w życie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.
- Szczyt zachorowań w Polsce przypadnie na maj lub czerwiec – Morawiecki.
- Świat: na świecie jest łącznie 1,434,426 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Z tego 82 tys. osób zmarło i było 302 tys. wyzdrowień.
- WHO: w Europie Zachodniej jest nadzieja na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Liczba nowych zakażeń i zgonów przestaje rosnąć lub nawet się nieco zmniejsza w najbardziej dotkniętych epidemią krajach tego regionu. [WIĘCEJ]
- Francuska gospodarka doświadczyła najgorszej recesji od 1945 roku.
- Chiny: 62 nowe przypadki zakażenia, najwięcej od 25 marca. Ale 59 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy.
- USA: W ciągu ostatnich 24h w USA zmarło 1939 osób zakażonych koronawirusem – to najtragiczniejsza doba epidemii w tym kraju.
- Otwarcie szkół w Danii: Dania jako pierwsze europejskie państwo planuje ponowne otwarcie szkół podstawowych po epidemii koronawirusa.
- Stan wyjątkowy w Japonii: premier Japonii ogłosił stan wyjątkowy w Tokio i sześciu innych regionach, by powstrzymać rozwój epidemii koronawirusa.
- Rząd Słowacji wprowadził w poniedziałek ograniczenie wychodzenia z domów na terenie całego kraju od środy do poniedziałku.
Koronawirus: POLSKA
Liczba zakażeń i zgonów w Polsce: Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek rano, że liczba osób zakażonych w Polsce koronawirusem wzrosła do 5341, po tym jak potwierdzono 136 nowych przypadków zakażenia. Zmarło też sześć kolejnych osób.
Są to: 47-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, 90-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 35-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 62-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie, 81-letni i 77-letni mężczyźni z Drzewicy, którzy nie byli hospitalizowani. Wszyscy mieli choroby współistniejące. Ponadto resort podał, że od czasu potwierdzenia pierwszego przypadku w Polsce, 4 marca, zmarło w wyniku zakażenia koronawirusem łącznie 164 pacjentów.
Kiedy szczyt zachorowań: Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami – gdzieś w maju, czerwcu; na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie – mówił w poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. [WIĘCEJ]
Testy na koronawirusa w Polsce: We wtorek w ciągu doby wykonano ok. 7 tys. testów. „Te testy są w Polsce dostępne. Obecnie w Polsce mamy ponad 300 tys. testów genetycznych, które są rozdysponowywane między laboratoria. 500 tys. jest zakontraktowanych i zmierza do Polski” – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Restrykcje: Zamknięcie zakładów usługowych, galerii handlowych, kin, teatrów i restauracji zostanie przedłużone do 19 kwietnia – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dotyczy to także limitów w sklepach i kościołach. Zamknięcie szkół oraz zamknięcie granic i ruchu lotniczego zostaje przedłużone do 26 kwietnia. Tak długo obowiązuje też obowiązkowa kwarantanna dla osób powracających zza granicy. [WIĘCEJ]
Sytuacja gospodarcza: W środę podano, że w marcu z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (TFI) działających w Polsce klienci wypłacili rekordową sumę pieniędzy, mimo że dane dostarczyła dopiero połowa rynku.
Pomoc dla firm: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę na uruchomienie preferencyjnej pożyczki płynnościowej dla firm z sektora MŚP. O pieniądze będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy, którzy z powodu koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji. [WIĘCEJ]
Stan finansów publicznych: Naszym zdaniem Polska potrzebuje większego programu antykryzysowego niż 1,7 proc. PKB natychmiastowych wydatków z 10 proc. PKB, jakie obejmuje tarcza – napisali ekonomiści ING Banku Śląskiego. [WIĘCEJ]
Koronawirus: USA
Stan epidemiologiczny: W ciągu ostatnich 24 godzin w USA zmarło 1939 osób zakażonych koronawirusem – wynika z najnowszego bilansu przygotowanego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Była to najtragiczniejsza doba epidemii w USA. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł w tym kraju do 12722.
W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych najszybciej ze wszystkich krajów na świecie przybywa ofiar śmiertelnych.
Podane dane obejmują okres 24 godzin od 2:30 czasu polskiego w nocy z poniedziałku na wtorek. W całych Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniej doby przybyło 29 609 potwierdzonych przypadków zakażenia i obecnie jest ich 396 223.
Blisko połowa zgonów z powodu Covid-19 przypada w USA na stan Nowy Jork. Gubernator Andrew Cuomo przekazał we wtorek, że w jego stanie w ciągu ostatniej doby zmarło 731 osób. To najwyższa dobowa liczba zgonów na COVID-19 w Nowym Jorku.
W samym mieście Nowy Jork liczba zmarłych z powodu koronawirusa – jak dotąd, to co najmniej 3202 osoby – przekroczyła już liczbę zabitych w zamachach 11 września 2001 roku (2977 osób).
Koronawirus: FRANCJA
Sytuacja gospodarcza: Francuska gospodarka doświadczyła najgorszej recesji od 1945 roku. Bank Francji stwierdził, że każde dwa tygodnie spowodowanego koronawirusem lockdownu przekładają się na 1,5 proc. straty dla gospodarki – podaje agencja AFP. Według oficjalnych danych w ostatnim kwartale 2019 roku francuska gospodarka skurczyła się o 0,1 proc. Dwa kwartały ujemnego wzrostu gospodarczego oznaczają, że kraj jest w recesji. [WIĘCEJ]
Stan epidemiologiczny: 833 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby we Francji – poinformowało w poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. Bilans uwzględnia zmarłych w szpitalach oraz w domach spokojnej starości i innych placówkach społeczno-medycznych.Resort podał, że ciągu ostatnich 24 godzin 605 osób zmarło w szpitalach (łączny wzrost z 5889 do 6494), natomiast 228 w domach seniora (łączny wzrost z 2189 do 2417). W sumie we Francji na Covid-19 zmarło 8911 osób. [WIĘCEJ]
Koronawirus: WŁOCHY
Stan epidemiologiczny: Do 94 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem – poinformowano we wtorek. Od początku kryzysu epidemiologicznego odnotowano też śmierć 26 osób z personelu pielęgniarskiego. We Włoszech w niedzielę 5 kwietnia było najmniej zakażeń (4316) i zgonów (525) od 19 marca. Szef Instituto Superiore di Sanita prof. Silvio Brusaferro powiedział, że krzywa epidemiologiczna osiągnęła „plateau” (płaski obszar przebiegu krzywej) i zaczyna opadać. [WIĘCEJ]
Koronawirus: HISZPANIA
Stan epidemiologiczny: W ciągu minionej doby w Hiszpanii na Covid-19 zmarły 683 osoby – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju to 15 237.
Pomysł dochodu podstawowego: Hiszpański rząd pracuje nad tym, aby jak najwcześniej móc wprowadzić dochód podstawowy dla każdego obywatela w ramach działań ograniczając negatywne ekonomiczne skutki epidemii koronawirusa. [WIĘCEJ]
Koronawirus: DANIA
Restrykcje: Dania jako pierwsze europejskie państwo planuje ponowne otwarcie szkół podstawowych po epidemii koronawirusa.
„Przy zachowaniu należytej ostrożności, rozpoczynamy pierwszą fazę ponownego otwarcia Danii. Zakłada ona, że będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, a liczba osób zarażonych ustabilizuje się nie tylko w skali tygodnia, ale na dłuższy czas” – powiedziała premier Mette Fredriksen.
„Jeżeli jednak przez okres Wielkanocy liczba zachorowań będzie się zwiększać, zrezygnujemy z tego planu” – dodała.
W przedstawionym przez duński rząd planie jest otwarcie żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych dla dzieci uczących się od klasach od 1. do 5.
W kolejnej fazie Duńczycy przewidzieli ponowne otwarcie restauracji i zakładów fryzjerskich.
Jednak zgodnie ze słowami premier Fredriksen inne obostrzenia, takie jak zamknięcie szkół średnich, bibliotek i kościołów, jak również zakaz zgromadzeń więcej niż 10 osób, pozostałyby w mocy aż do 10 maja. [WIĘCEJ]
Koronawirus: JAPONIA
Stan wyjątkowy w Japonii: Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił stan wyjątkowy w Tokio i sześciu innych regionach, by powstrzymać rozwój epidemii koronawirusa. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał od środy przez miesiąc i umożliwi władzom lokalnym zaostrzenie środków prewencji.
O wprowadzeniu stanu wyjątkowego informują między innymi agencje Reutera i Kyodo, a także publiczna japońska telewizja NHK. Abe podjął tę decyzję na mocy znowelizowanych niedawno przepisów, po konsultacji z panelem ekspertów, którzy zatwierdzili takie posunięcie. [WIĘCEJ]
Stan epidemiologiczny w Tokio: W 14-milionowym Tokio zgłoszono do tej pory ponad 1,1 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W niedzielę odnotowano tam rekordowy dzienny przyrost o 143 przypadki, natomiast w poniedziałek zgłoszono 83 nowe zakażenia
Koronawirus: NIEMCY
Stan epidemiologiczny: W Niemczech po kilku dniach wzrostu od 1 do 3 kwietnia, kiedy dziennie było ponad 6 tys. nowych zakażeń, liczba nowych przypadków spadła. 4 kwietnia zarejestrowano 4933 nowych infekcji i 169 zgonów, a w niedzielę 5 kwietnia – odpowiednio 4031 i 140. W ciągu ostatniej doby w Niemczech z powodu infekcji koronawirusem zmarło 247 – poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w RFN to 2107.
Restrykcje w Niemczech: Jest jeszcze za wcześnie, aby zmienić obostrzenia obowiązujące w Niemczech ze względu na pandemię koronawirusa – powiedziała na konferencji prasowej w Berlinie kanclerz Angela Merkel. [WIĘCEJ]
Pomoc dla gospodarki: W Niemczech firmy, które zatrudniają powyżej 50 osób mogą dostać do 800 tys. euro w kredycie w 100 proc. zabezpieczonym gwarancjami państwowymi. [WIĘCEJ]
Koronawirus: UKRAINA
Stan epidemiologiczny: W ciągu ostatniej doby na Ukrainie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o 224 (do 1892), a zmarłych, u których potwierdzono infekcję o 5 (do 57) – poinformowało w czwartek ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia.
Prawie 85 proc. zmarłych to osoby powyżej 50. roku życia – napisało Centrum. Sprecyzowano także, że wśród zakażonych koronawirusem jest 124 dzieci. [WIĘCEJ]
Koronawirus: CHINY
Stan epidemiologiczny: Narodowa Komisja Chin poinformowała w środę o 62 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od 25 marca. 59 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.
Raport z poprzedniego dnia mówił o 32 przypadkach nowych zakażeń, wszystkie były „zaimportowane”. Liczba osób zakażonych w Chinach wynosi obecnie 81 802. W sumie od początku epidemii 3333 osoby zmarły.
Chińskie służby medyczne stwierdziły także 137 bezobjawowych przypadków zakażenia koronawirusem, które nie są zaliczane do bilansu osób zainfekowanych, dopóki nie wystąpią u nich objawy choroby. Obecnie w Chinach takich osób jest 1095, z czego 358 przybyło z zagranicy.
Koronawirus: ROSJA
Stan epidemiologiczny: Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji przekroczyła w czwartek 10 tysięcy, po wykryciu w ciągu ostatniej doby nowych 1459 przypadków w 50 regionach kraju. Bilans zachorowań wynosi obecnie 10 131 przypadków.
W ciągu ostatniej doby zmarło w Rosji 13 pacjentów z Covid-19, w tym siedmiu w Moskwie. Ogółem od początku epidemii zmarło w Rosji 76 osób.
Wyzdrowiało od początku pandemii 698 pacjentów, w tym 118 wypisano ze szpitali w ciągu ostatniej doby.
Nadal najwięcej zachorowań jest w Moskwie: po wykryciu tam 857 nowych przypadków koronawirusa łączna liczba zakażeń w stolicy sięgnęła 6698.
W całej Rosji przeprowadzono dotąd ponad milion testów na obecność koronawirusa.
W Rosji szczyt zachorowań nastąpi za 10-14 dni – oceniła we wtorek wieczorem była minister zdrowia Weronika Skworcowa; obecnie kieruje ona Federalną Agencją Medyczno-Biologiczną (FMBA).