Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na lipcowym posiedzeniu niespodziewanie obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego spadła do poziomu 5,00 proc. Decyzja zaskoczyła rynek, który spodziewał się utrzymania dotychczasowego poziomu stóp. Kurs EUR/PLN po decyzji wyraźnie wzrósł, sygnalizując zaskoczenie inwestorów.
Gołębi ton komunikatu i nowe prognozy inflacyjne
W komunikacie po posiedzeniu RPP zaznaczyła, że inflacja CPI w najbliższych miesiącach ma spaść poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Rada zwróciła też uwagę na niepewność w globalnym otoczeniu gospodarczym, w tym politykę handlową USA. Usunięcie z komunikatu stwierdzenia, że „obecny poziom stóp sprzyja realizacji celu inflacyjnego”, może sugerować kontynuację cyklu obniżek.
Jak zauważył Michał Jóźwiak, analityk Ebury, lipcowe posiedzenie towarzyszyło publikacji nowej projekcji inflacyjnej NBP, która została zrewidowana w dół.
– Spadek presji cenowej wskazano jako kluczowy element warunkujący decyzję – mówi ekspert.
Inflacja spada, ale nie znikają ryzyka
Zgodnie z najnowszą projekcją NBP, inflacja w latach 2025–2027 ma mieścić się w przedziale dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego (2,5 proc. ± 1 pkt proc.). W 2025 r. ma wynieść 3,5-4,4 proc., w 2026 r. 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. 0,9-3,8 proc.
To znacząca korekta w stosunku do projekcji z marca, kiedy inflacja była prognozowana wyżej. Obniżka oczekiwań wynika m.in. z niższego punktu startowego, spadku cen paliw i silnej obniżki cen gazu w lipcu.
Mimo korzystnych prognoz inflacyjnych, NBP zaznacza ryzyka związane z polityką fiskalną, presją popytową oraz sytuacją na rynku pracy.
PKB z niewielkimi zmianami w prognozach
Projekcja zakłada, że tempo wzrostu gospodarczego wyniesie z 50-procentowym prawdopodobieństwem: 2,9-4,3 proc. w 2025 r., 2,1-4,1 proc. w 2026 r. oraz 1,3-3,7 proc. w 2027 r. Ścieżka wzrostu PKB pozostała zbliżona do marcowych założeń, z lekkim spowolnieniem w latach 2026-2027.
Kurs na dalsze cięcia stóp?
Eksperci Credit Agricole są zdania, że komunikat po lipcowym posiedzeniu ma bardziej gołębi ton niż w czerwcu. Oczekują kolejnej obniżki stóp procentowych w listopadzie, po publikacji nowej projekcji inflacyjnej, pod warunkiem utrzymania się korzystnych danych.
Decyzja RPP może oznaczać osłabienie kursu złotego oraz spadek rentowności obligacji, co obserwowane było już bezpośrednio po ogłoszeniu wyniku głosowania Rady.
Polecamy także:
- Zadłużenie jednoosobowych firm przekroczyło 5,5 mld zł. Coraz więcej JDG z problemami finansowymi
- Wakacje napędzają rynek pracy tymczasowej. Firmy biją rekordy zapotrzebowania
- Sprzedajesz mieszkanie? Przygotuj się na dłuższe oczekiwanie
- Rynek nowych mieszkań odbija. Tańsze kredyty pobudzają popyt