Świadectwo energetyczne to nowy dokument, jaki będą musieli posiadać właściciele wszystkich domów i mieszkań w Polsce. Już w przyszłym roku będą oni musieli zapłacić państwu za wydanie takich certyfikatów. Ile dokładnie będzie wynosiła opłata za świadectwo energetyczne, gdzie się je uzyskuje i kiedy? Szukamy odpowiedzi na te pytania.
Co to jest świadectwo energetyczne?
Nowy obowiązek to efekt przegłosowania przez Sejm zmian w ustawie o efektywności energetycznej budynków. W ten sposób Polska wdraża rozporządzenia unijne, dotyczące oszczędzania mediów.
Ustawa dopiero co wyszła z Sejmu i teraz będzie się zajmował nią Senat. Ale wszystko wskazuje na to, że właściciele mieszkań i domów będą musieli zainteresować się świadectwami energetycznymi, jeśli jeszcze ich nie mają.
Świadectwo charakterystyki energetycznej pozwoli na upowszechnienie informacji o jakości energetycznej budynków i ich części. Mówi o potencjalnych kosztach użytkowania, a także wytycznych, dotyczących poprawy efektywności energetycznej. Zapis o nich trafi do specjalnego rejestru.
Innymi słowy: świadectwo energetyczne to narzędzie do zbierania danych na temat sytuacji energetycznej w gospodarstwach domowych. Chodzi o to, by w Polsce powstawały domy o coraz bardziej nowoczesnych rozwiązaniach pod kątem oszczędzania energii. Inny cel to wyeliminowanie istniejących do tej pory patologii, np. świadectwa, które nie spełniają wytycznych z ustawy.
Kopię świadectwa trzeba będzie umieścić w widocznym miejscu w budynkach, albo przekazać (nowemu) właścicielowi lub najemcy podczas podpisania umowy.
Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?
Tak. Zgodnie z ustawą właściciele bądź zarządcy budynku, także mieszkania, będą mieli obowiązek zlecić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej.
Do tej pory świadectwa obowiązywały wyłącznie właścicieli domów, zbudowanych po 2009 roku. Ale to ma się właśnie zmienić, a świadectwo zacznie obowiązywać także w przypadku starszych budynków.
Zmiana w przepisach polega właśnie na tym, że każdy właściciel domu jednorodzinnego, wielorodzinnego czy mieszkania, powinien mieć świadectwo charakterystyki energetycznej. Bez względu na to, czy nieruchomość jest przeznaczona na sprzedaż lub wynajem, czy nie.
Gdzie można uzyskać świadectwo energetyczne?
Podstawowe informacje na temat energetyki budynku będą dostępne w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Dostęp do niego będzie powszechny.
Obowiązek przygotowania takiego świadectwa będzie spoczywał w przypadku nowo oddawanych mieszkań do użytku – na deweloperze. W przypadku starszych mieszkań i budynków – na właścicielu nieruchomości.
W przyszłości świadectwo energetyczne będzie również podlegać kontroli zewnętrznej. Nowe prawo zakłada bowiem obowiązek kontroli systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, także tych o mocy ponad 70 kW.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne?
Wystąpienie o świadectwo energetyczne będzie dodatkowym wydatkiem dla właściciela budynku. W przypadku domu jednorodzinnego będzie rzędu nawet tysiąca złotych.
Wysokość kwoty, jaką właściciel zapłaci za świadectwo energetyczne, będzie zależała od metrażu, przeznaczenia obiektu czy systemu, jakim budynek jest ogrzewany.
Do sporządzenia świadectwa upoważnieni są specjaliści z branży budowlanej, architektonicznej i instalacyjnej. Muszą także posiadać aktualne uprawnienia budowlane, projektowe bądź wykonawcze. Osoba, która sporządza świadectwo energetyczne, powinna mieć wyższe wykształcenie. Powinna mieć także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest ono potrzebne, gdy osoba, która zleca wykonanie świadectwa energetycznego, czyli np. właściciel mieszkania, na skutek sporządzenia świadectwa poniesie jakiekolwiek szkody.
Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?
Przepisy dot. świadectwa energetycznego mają wejść w życie wiosną 2023 roku.
Co grozi za brak świadectwa energetycznego?
Dla właściciela, który nie wystąpi o wydanie świadectwa energetycznego, za brak dokumentu będzie groziła kara finansowa – w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Grzywnę ma wyznaczać notariusz.
Jakie budynki nie muszą mieć świadectwa energetycznego?
świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, nie stosuje się do budynków:
- podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
- używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej;
- przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;
- niemieszkalnych służących gospodarce rolnej;
- przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok;
- mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
- wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.
Więcej o nieruchomościach piszemy tutaj:
- Popyt na nieruchomości spada, na rynku kredytów zapaść. A mieszkania i tak drożeją
- Populacja Europy zmniejszy się o połowę. To ceny nieruchomości wpływają na dzietność
- Mieszkania do wynajęcia ciągną w górę rynek nieruchomości. Ale koniunktura na nim i tak stygnie
- Załamanie popytu na rynku nieruchomości? Deweloperzy widzą to optymistyczniej, niż banki
- Będzie mniej nowych mieszkań. Deweloperzy nie chcą zaczynać nowych budów