Strona główna NEWS 1,2 mld euro dla firm, które tracą przez wojnę. Komisja Europejska zatwierdziła polski program

1,2 mld euro dla firm, które tracą przez wojnę. Komisja Europejska zatwierdziła polski program

przez Zespół 300Gospodarki
Kobieta praca przemysł

5,5 mld zł rząd przeznaczy na program pomocy dla firm dotkniętych inwazją Rosji na Ukrainę. Dziś dostał na to zgodę Komisji Europejskiej.

Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram kryzysowych, dotyczących pomocy państwa, przyjętych przez Komisję ze względu na „poważne zaburzenia” gospodarki europejskiej.

„Ten program o wartości 1,2 mld euro umożliwi Polsce złagodzenie skutków gospodarczych wojny Putina na Ukrainie oraz dalsze wspieranie firm w sektorach dotkniętych obecnym kryzysem i związanymi z nim sankcjami” – powiedziała odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager, cytowana w komunikacie KE.

W ramach pomocy możliwe będzie uzyskanie gwarancji na nowe pożyczki – łącznie w budżecie programu jest na to 4,5 mld zł oraz gwarancji na produkty faktoringowe, na co rząd przeznacza 1 mld zł.

Środki będą dostępne dla firm z różnych sektorów, z wyjątkiem instytucji kredytowych i finansowych. Nowe pożyczki i produkty faktoringowe będą objęte gwarancją państwa do 80% kwoty pożyczki lub limitu faktoringowego. Straty będą ponoszone proporcjonalnie przez instytucje kredytowe i państwo.

Termin zapadalności gwarancji nie może przekroczyć sześciu lat. Gwarancje muszą zostać udzielone nie później niż 31 grudnia 2022 r.

Komisja stwierdziła, że polski system jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego.

Tymczasowe ramy kryzysowe obowiązywać będą do 31 grudnia, wówczas Komisja oceni czy należy je przedłużyć.

Ekspert o odbudowie Ukrainy: Bardziej niż braku szans boję się bierności polskich firm

 

 

 

Powiązane artykuły