Ścieżka inflacji konsumenckiej w br. i 2025 r. ukształtuje się niżej od prognoz Narodowego Banku Polskiego (NBP), ocenia Goldman Sachs. Ekonomiści banku oczekują, że inflacja CPI będzie zbliżona do ok. 4 proc. r/r na koniec br. i 3 proc. na koniec przyszłego roku.
– Wzrost cen energii dla gospodarstw domowych był mniejszy niż oczekiwała większość prognostów, choć dostrzegamy pewne ryzyko wzrostu w nadchodzących miesiącach wynikające z potencjalnych opóźnionych efektów. W przyszłości nadal istnieje znaczna niepewność wokół tego, jak długo będą obowiązywać ograniczenia cen, ale prognozujemy dalsze wzrosty, gdy pozostałe limity cen energii zostaną ostatecznie zniesione (obecnie planowane na I kw. 2025). Niemniej jednak utrzymujemy relatywnie gołębią prognozę inflacji w porównaniu z NBP z inflacją zasadniczą zbliżoną do 4 proc. na koniec 2024 r. (w porównaniu z prognozą NBP z prognozą NBP na poziomie +5 proc. r/r) i 3 proc. na koniec 2025 r. (4,1 proc. dla NBP) – czytamy w komentarzu banku do danych GUS o CPI w lipcu.
Zobacz też: Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS, NBP]
Bank oczekiwał wzrostu inflacji CPI w lipcu z uwagi na częściowe odmrożenie cen energii do 4 proc. r/r, niżej od konsensus rynkowego na poziomie 4,4 proc. r/r.
Według Goldman Sachs, inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) wzrosła w lipcu do 3,8 proc. r/r z 3,6 proc. w czerwcu.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wczoraj, że inflacja konsumencka wyniosła 4,2 proc. w ujęciu rocznym w lipcu 2024 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,4 proc.
Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP), w 2024 r. inflacja konsumencka wyniesie 2,5 proc. r/r w II kw., 4,4 proc. w III kw. i 5 proc. w IV kw. Inflacja konsumencka (CPI) osiągnie najwyższy poziom 6,3 proc. r/r w I kw. 2025 r., a następnie obniży się do 3 proc. r/r w I kw. 2026 r. i w ostatnim kwartale 2026 r. wyniesie 2,5 proc. r/r. W ujęciu średniorocznym inflacja wyniesie: 3,7 proc. w 2024 r., 5,2 proc. w 2025 r. i 2,7 proc. w 2026 r.
Polecamy także:
- Tak zadziałało odmrożenie cen energii. Inflacja znów rośnie, są nowe dane GUS
- Erste: Obniżka stóp procentowych możliwa, ale nie w tym roku. Kluczowy będzie poziom inflacji
- Zaskakujące dane Policji. Spadająca inflacja wyhamowała kradzieże w sklepach
- Ceny w sklepach na razie rosną powoli. Ale to się może szybko zmienić