Decyzja w sprawie oskładkowania umów o dzieło i innych umów cywilnych powinna zapaść w ciągu najbliższych tygodni, ocenił minister finansów Andrzej Domański. Przekazał też, że Ministerstwo Finansów planuje odbyć kolejną rundę spotkań z partnerami koalicyjnymi na temat propozycji zmian w składce zdrowotnej.
Minister finansów przyznał, że w sprawie ozusowania umów decyzje jeszcze nie zapadły. Jednocześnie wskazał, kiedy należy się ich spodziewać.
– Myślę, że to jest kwestia najbliższych tygodni – powiedział Domański w Radiu Zet.
– My w tej chwili na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów o tym dyskutujemy, bo […] to by oznaczało dla części Polaków – po prostu – niższe pensje – dodał minister.
Zwrócił uwagę, że w kolejnym etapie będzie potrzebna „dyskusja z ZUS-em, dlatego, że to są dosyć poważne zmiany techniczne do wprowadzenia”.
MF próbuje przekonać koalicjantów
Decyzje nie zostały podjęte nie tylko w przypadku ozusowania śmieciówek. Nie ma porozumienia także w kwestii składki zdrowotnej.
Tu Andrzej Domański zapowiedział, że Ministerstwo Finansów planuje odbyć kolejną rundę spotkań z partnerami koalicyjnymi na temat propozycji zmian w składce zdrowotnej w ciągu najbliższych tygodni.
– Chciałbym jutro właśnie z przedstawicielami Polski 2050 porozmawiać o ich propozycji, a w kolejnych dniach, maksymalnie tygodniach spotykać się z przedstawicielami pozostałych ugrupowań. I z całą pewnością niezbędne będzie wspólne spotkanie, na którym zobaczymy, jakie wspólne stanowisko jesteśmy w stanie uzgodnić – powiedział Domański w rozmowie z Radiem Zet.
Minister przypomniał, że ostatnio odbył podobne spotkania z przedstawicielami Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego na temat ich propozycji. Podkreślił, że w marcu Ministerstwo Finansów wspólnie z Ministerstwem Zdrowia przedstawiło propozycje dotyczące zmian w składce zdrowotnej, na których skorzystałoby 93 proc. polskich przedsiębiorców.
– Bardzo mi zależy aby to nowe rozwiązanie było wypracowane w dialogu ze wszystkimi partiami tworzącymi koalicję. Mamy oczywiście pewne ograniczenia budżetowe – o nich również bardzo otwarcie rozmawiamy z naszymi partnerami w koalicji. […] My zadeklarowaliśmy, że w przyszłym roku jesteśmy w stanie zapewnić finansowanie takiej obniżonej składki zdrowotnej na poziomie do 4 mld zł. Takie są w tej chwili realia budżetowe i będę o tym otwarcie rozmawiał z przedstawicielami Polski 2050, z panem posłem [Ryszardem] Petru, z przedstawicielami PSL-u oraz lewicy – wskazał Domański.
„Plan absolutnie minimum”
Podkreślił, że dla niego „planem absolutnie minimum” jest rezygnacja z poboru składki zdrowotnej od sprzedaży aktywów trwałych.
Podtrzymał też, że resort w przyszłym roku będzie w stanie zapewnić finansowanie obniżonej składki zdrowotnej na poziomie do 4 mld zł oraz że od 1 stycznia 2025 r. składka zdrowotna nie będzie pobierana od sprzedaży aktywów trwałych, np. samochodu.
– To jest sytuacja absurdalna – mówiliśmy o tym w kampanii wyborczej i tutaj myślę, że zgadzają się wszystkie partie tworzące koalicję i my to z całą pewnością od 1 stycznia zrealizujemy – od 1 stycznia składka zdrowotna od aktywów trwałych, czyli na przykład od sprzedaży samochodu, nie będzie pobierana – wskazał minister, podtrzymując zapowiedzi z końca lipca.
Obecnie w Sejmie znajduje się projekt zmian w składce zdrowotnej, wniesiony przez posłów Polski 2050. Rząd zapowiedział przedstawienie własnego projektu. Własne rozwiązania przedstawiła Lewica, a w tym tygodniu minister finansów ma otrzymać założenia projektu autorstwa PSL.
To też może Cię zainteresować:
- „Ozusowanie” śmieciówek utknęło w martwym punkcie? „Nie ma w tej chwili decyzji”
- Rząd chce ozusować śmieciówki. Przedsiębiorcy: to oznacza niższe płace, albo wyższe ceny
- Co ze składką zdrowotną dla przedsiębiorców? Minister zapowiada koalicyjny projekt
- Co dalej ze składką zdrowotną dla przedsiębiorców? PSL obiecuje własny projekt