Marże zysku przedsiębiorstw w strefie euro osiągnęły 40,8 proc. wartości dodanej brutto na koniec 2022 roku, co stanowi wzrost o 0,6 punktu procentowego w porównaniu do długoterminowej średniej, wynika z analizy Allianz Trade. Włochy i Hiszpania mają lepszą pozycję od Niemiec i Francji, zwłaszcza w sektorze produkcji.
Po wyłączeniu sektorów o silnej sile cenowej, marże są znacznie niższe, a we Francji osiągnęły najniższy poziom od połowy lat 80 w pierwszym kwartale 2023 roku.
W usługach konsumenckich marże pozostają poniżej średniej sprzed pandemii, szczególnie we Francji. Przedsiębiorstwa w tym sektorze mają trudności z ostrą konkurencją, szybkim wzrostem płac i ujemnym wzrostem wydajności, co ogranicza ich zdolność do podniesienia cen sprzedaży powyżej kosztów – podkreśla Allianz Trade.
W sektorze rolniczym i budowlanym najlepsze wyniki pod względem rentowności osiągają firmy z Niemiec. Firmy budowlane w Niemczech zwiększyły swoje zyski, wykorzystując ogólny trend wzrostowy cen.
Czytaj również: Tak szybko PKB nie rósł nigdzie w Europie i OECD. Polska liderem
Wzrost płacy minimalnej istotnie wpływa na marże
Prognozy analityków Allianz wskazują, że zyski przedsiębiorstw osiągnęły już szczyt z powodu presji płacowej i malejącej siły cenowej. Wzrost płac pozostanie wysoki, co przyczyni się do kurczenia się marż przedsiębiorstw, z wyjątkiem sektora usług, gdzie spadek inflacji cen usług będzie opóźniony.
Marże zysku przedsiębiorstw w strefie euro poprawiły się, szczególnie w sektorze rolno-spożywczym i budownictwie. W Niemczech firmy budowlane zwiększyły swoje zyski, a podobna sytuacja miała miejsce we Włoszech. Jednak marże zysku są nadal niskie w porównaniu do ostatnich dwóch dekad.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter
W sektorze usług analizy przewidują nadrobienie zaległości marżowych, co utrzyma inflację usług na stabilnym poziomie. Przedsiębiorstwa planują utrzymanie wysokich cen sprzedaży, ale wzrost płac może ograniczyć wzrost marż. Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się częściowego nadrobienia marż w usługach, co powstrzyma spadek inflacji cen usług w tym roku.
Polecamy także:
- W marcu w przedsiębiorstwach rosło i zatrudnienie, i płace. Te ostatnie nawet szybciej, niż oczekiwał rynek
- Przedsiębiorstwa, szkolnictwo wyższe i rząd – te sektory wydały najwięcej na badania i rozwój
- Tak rosła płaca minimalna w Europie. Polska wyprzedziła kilka krajów Zachodu