Trwa praca nad największą od lat nowelizacją Ordynacji podatkowej. Nowe zasady uproszczą procedury podatkowe, powiedział PAP wiceminister finansów Artur Soboń.
– Procedowany w Ministerstwie Finansów projekt zmian w Ordynacji podatkowej jest największą od lat nowelizacją tej ustawy. Zawiera szereg rozwiązań służących uproszczeniu procedur podatkowych, zwiększeniu efektywności działania organów podatkowych, poprawie relacji między podatnikami i organami podatkowymi oraz doprecyzowaniu przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości – powiedział wiceminister finansów w rozmowie z agencją.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Jak mówił, planowane ułatwienia w procedurach mają objąć wszystkich, także przedsiębiorców. Wśród propozycji jest m.in. wprowadzenie trybu postępowania uproszczonego, z którego można będzie korzystać na wniosek podatnika. W trybie tym decyzja ma zapadać w ciągu 14 dni.
Podatnik będzie mógł też wnioskować o umorzenie podatku jeszcze przed upływem terminu jego płatności. Dziś musi czekać z takim wnioskiem aż powstanie zaległość podatkowa.
Polecamy: Opodatkowanie pustostanów? Nie zamierzamy tego robić. Wywiad z ministrem rozwoju
– Proponujemy także istotną zmianę dot. nadpłat: podatnik nie będzie już musiał składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy wynika ona z korekty deklaracji. Obecnie, wraz z korektą deklaracji podatnik powinien złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika z korekty deklaracji, ułatwi i uprości uzyskanie przez podatnika nadpłaty – cytuje wiceministra PAP.
Inne zmiany, jakie zapowiedział Artur Soboń to m.in. uproszczenie trybu korygowania deklaracji podatkowych złożonych przez podatnika z urzędu. Urząd nie będzie już musiał doręczać podatnikowi uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Ograniczy się jedynie do doręczenia informacji o zmianach wynikających z korekty z pouczeniem o prawie wniesienia sprzeciwu.
Zobacz: Zwrot podatków z PIT. Ich wartość już przekroczyła 11 mld zł
Soboń podkreślił, że MF na bieżąco analizuje potrzeby dokonywania zmian legislacyjnych. Jak powiedział projekt zmian w ordynacji jest dla resortu priorytetowy.
Polecamy także:
- Bogaci Amerykanie uciekają przed fiskusem. W rajach podatkowych ulokowali 2 biliony dolarów
- Muller: w kwietniu rząd zdecyduje o zerowym podatku VAT na żywność
- Rząd przegapił hossę mieszkaniową. OECD: W Polsce opodatkowanie nieruchomości jest za słabe