Decyzja w sprawie ewentualnego przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność zostanie podjęta najprawdopodobniej w kwietniu.
Tak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Muller. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obecna zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje do końca czerwca tego roku.
– Podejmujemy tę decyzję z praktycznie dwu-, trzymiesięcznym wyprzedzeniem, jeżeli chodzi o kwestie związane z obowiązywaniem stawki. Więc te decyzje […] zapewne będą podjęte w kwietniu, tak, aby była jasność, jeżeli chodzi o stawki podatkowe na kolejne pół roku – powiedział Muller podczas konferencji prasowej.
Czytaj także: Inflacja w lutym znów w górę, są nowe dane GUS. Czy to już pik wzrostu cen?
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, obniżona stawka VAT ma obowiązywać w I poł. 2023 r.
Zerowy VAT w 2022 roku
Zerowy podatek VAT na produkty żywnościowe obowiązywał od lutego 2022 roku i był elementem rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Natomiast pod koniec roku zdecydowano o przedłużeniu tego rozwiązania do czerwca 2023 roku.
– Przeciętna rodzina zaoszczędzi na tym 45 zł – powiedziała kilka miesięcy temu minister klimatu i ochrony środowiska Anna Moskwa.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Obniżka stawki VAT do zera dotyczyła towarów żywnościowych (żywności i napojów bezalkoholowych) opodatkowanych dotychczas stawką w wysokości 5 proc. Zatem Tarcza Antyinflacyjna nie obejmowała m.in. cukier, kawa, herbata, czekolada czy napoje gazowane.
Czytaj także:
- Zerowy VAT na żywność zadziałał. Ale obniżki cen w sklepach mogły być jeszcze wyższe
- Zmienia się rozliczanie podatku VAT. Limit małego podatnika będzie podwyższony do 2 mln euro
- Podatek od nadmiarowych zysków w Polsce? MF: pracujemy nad opłatą solidarnościową
- Międzynarodowy podatek dla ultrabogatych. Francuscy parlamentarzyści proponują zmiany