Uzależnienie od Internetu może prowadzić do zmian w chemii mózgu młodych ludzi. To z kolei może powodować dalsze skłonności do uzależnień oraz negatywne zachowania – pokazują najnowsze badania w PLOS Mental Health.
Badanie polegało na rewizji wcześniejszych analiz z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Sprawdzono dzięki niemu różne obszary mózgu u osób uzależnionych od Internetu. Naukowcy przeanalizowali 12 wcześniejszych badań obejmujących 237 osób w wieku od 10 do 19 lat z formalną diagnozą uzależnienia od Internetu w latach 2013-2023.
Zmiany w sieciach neuronowych
Badacze odkryli, że skutki uzależnienia od Internetu były widoczne w wielu sieciach neuronowych w mózgach młodych ludzi. Naukowcy stwierdzili ogólny spadek funkcjonalnej łączności w częściach mózgu, zaangażowanych w aktywne myślenie – czyli w sieci kontroli wykonawczej mózgu, odpowiedzialnej za pamięć i podejmowanie decyzji.
Badanie wykazało, że zmiany prowadziły do uzależniających tendencji u nastolatków, a także do zmian behawioralnych związanych ze zdrowiem psychicznym, rozwojem, zdolnościami intelektualnymi i koordynacją fizyczną.
Zobacz też: Kryzys psychiczny u dzieci i młodzieży. „Psycholog w każdej szkole nie rozwiąże problemu” [WYWIAD]
Autorzy badania zaznaczają, że nastoletniość to kluczowy etap rozwojowy, podczas którego mózgi młodych ludzi przechodzą znaczące zmiany. W tym okresie mózg jest szczególnie podatny na impulsy związane z uzależnieniem od Internetu.
Badania wskazują na związek uzależnienia od Internetu a zmianami między połączeniami sieci mózgowych. Wyniki te mogą pomóc we wczesnym wykrywaniu oznak uzależnienia od sieci. Autorzy zaznaczają również, że niezbędna jest również edukacja rodziców w obszarze uzależnień. Jak podają, jedną z metod jest wprowadzenie limitu czasu spędzonego codziennie online.
Dużo czasu online to nie tylko problem nastolatków
Jednak i wśród dorosłych nie brakuje osób, które spędzają dużo czasu w Internecie. Według ostatnich badań przeprowadzonych na zlecenie firmy technologicznej NordVPN, 80 proc. Polaków korzysta w łóżku z co najmniej jednego rodzaju urządzenia elektronicznego. Aż 96 proc. z nich wybiera smartfon lub komputer czy laptop.
Polecamy: Aktywność fizyczna nastolatków, a zdrowie psychiczne. Jest nowy raport
Dodatkowo wiele osób uważa, że wcale nie nadużywa Internetu. Ponad połowa, bo 52 proc. użytkowników uważa, że spędza tyle czasu online, ile chce. Tylko 10 proc. twierdzi, że spędza tego czasu za dużo, a jedynie 5 proc. badanych przyznało, że chciałoby mieć tego czasu z urządzeniem więcej.
Jednocześnie blisko połowa respondentów z Polski czuje, że długotrwałe korzystanie z urządzeń mobilnych w łóżku to strata czasu. A jeszcze więcej, bo 60 proc. twierdzi, że czynność ta negatywnie wpływa na ich jakość snu. Więcej na ten temat pisaliśmy tu.
Czytaj także:
- Polacy bardzo chętnie kupują przez Internet. Najczęściej obuwie i odzież
- Polacy chętniej kupują. W największym stopniu konsumpcję kształtują młodzi
- „Zetki” uzależniają się od sztucznej inteligencji. Niedługo nie będą umiały pracować bez AI
- Wielka Brytania rusza do walki z e-papierosami. Rząd chce chronić najmłodszych obywateli