Wprowadzenie zerowej stawki na żywność pozwoli zaoszczędzić przeciętnej rodzinie około 45 złotych miesięcznie, podaje ministra klimatu i ochrony środowiska Anna Moskwa.
Szefowa resortu klimatu przedstawiała w czwartek w Sejmie m.in. działania, jakie podjął rząd, by łagodzić skutki wzrostu inflacji.
– Zerowy VAT na żywność od 1 lutego to jedno z takich działań. Dzięki niemu, do lipca, przeciętna rodzina oszczędzi około 45 zł miesięcznie – powiedziała Anna Moskwa.
Prace nad ustawą obniżającą stawki podatku VAT na wybrane towary, w tym żywność, trwają obecnie w Sejmie. To tzw. Tarcza Antyinflacyjna 2.0.
Nie jest jednak jasne, czy obniżka podatku przełoży się na spadek cen żywności w sklepach. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, jest przekonany, że ze względu na wysoką konkurencję sklepy obniżą ceny. Jednak sieci handlowe zwracają uwagę, że na wysokość cen wpływają też inne czynniki, niezależne od sprzedawców, a nie tylko wysokość VAT.
Ekonomiści są zdania, że Tarcza Antyinflacyjna 2.0 obniży przejściowo inflację w pierwszej połowie roku. Ale jej szczyt wypadnie w lecie, gdy obniżki przestaną działać. Wówczas inflacja może przekraczać nawet 9 procent.
Zerowy VAT na żywność. Sieci handlowe: obniżymy ceny, jeśli będzie taki obowiązek