Najwyższa inflacja w historii strefy euro – w czerwcu wyniosła 8,6 procent. Dane za ubiegły miesiąc właśnie opublikował Eurostat.
Czerwcowy odczyt jest więc o 0,5 pkt. proc. wyższy, niż majowy. W maju inflacja wyniosła 8,1 proc. rok do roku.
Wzrostu w czerwcu spodziewali się jeszcze przed publikacja wstępnych danych analitycy. To dlatego, że Eurostat zbiorcze dane o inflacji w eurostrefie publikuje już po publikacji przez poszczególne państwa danych krajowych.
Szacowali jednak nieco niższy wzrost cen – spodziewali się odczytu na poziomie 8,4 procent.
Inflacja w strefie euro
Inflację w strefie euro napędzają przede wszystkim ceny energii. W ujęciu rocznym w czerwcu wzrosły one aż o 41,9 procent.
Druga kategoria, w której odnotowano największy wzrost, to jedzenie, alkohol i wyroby tytoniowe. Ale one w porównaniu z energią zdrożały dużo mniej, bo o 8,9 proc. w ujęciu rocznym.
Poniższy wykres opublikowany przez Eurostat przedstawia porównaniu poziomu wzrost w poszczególnych kategoriach składających się na szacunek inflacji:
Euro area #inflation up to 8.6% in June 2022: energy +41.9%, food +8.9%, other goods +4.3%, services +3.4% – flash estimate https://t.co/zz5Y9qmwyJ pic.twitter.com/7OMAmMpRky
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) July 1, 2022
Jeśli chodzi o dane dotyczące poszczególnych krajów, niższa niż oczekiwana była m. in. inflacja w Niemczech. Jak wskazuje ING Bank Śląski, to zasługa przejściowych ulg fiskalnych wprowadzonych w tym kraju.
Istotne przyspieszenie inflacji odnotowano z kolei w Belgii, Francji czy Hiszpanii – podaje bank.
Czerwcowy odczyt nie pozostawia wyboru Europejskiemu Bankowi Centralnemu, który będzie musiał zrealizować swoją zapowiedź podwyżki stóp – uważają z kolei analitycy PKO BP.
Na początku czerwca, EBC podał po posiedzeniu, że na razie pozostawia stopy procentowe w strefie euro bez zmian. Jednocześnie bank centralny strefy euro zapowiedział podwyżki stóp w lipcu i we wrześniu.
Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących EBC oraz stopy kredytu i depozytu wynoszą więc obecnie odpowiednio: 0 proc., 0,25 proc. oraz -0,5 procent.
Polecamy również:
- Inflacja w Polsce nie zwalnia tempa, jest najwyższa od ćwierćwiecza. Ceny paliw głównym powodem
- Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS]
- Kiedy inflacja w Polsce osiągnie szczyt i ile wyniesie? Największy bank podał swoje najnowsze prognozy
- Ten kraj ma najwyższą inflację w Europie. Turcja nie radzi sobie z gwałtownym tempem wzrostu cen
- Inflacja w Czechach wymyka się prognozom. Wzrost cen żywności dużym problemem
- Skokowa zaskakująca podwyżka stóp procentowych na Węgrzech. „To nie jest właściwa droga dla NBP”
- Stagflacja w Polsce? Czeka nas inflacja największa od dekad i techniczna recesja