Około 13,8 tys. kredytów udzieliły banki w marcu mikroprzedsiębiorcom. To o 4,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadła też wartość udzielonych kredytów, do 2,13 mld zł, podało Biuro Informacji Kredytowej
W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku banki udzieliły 39,9 tys. kredytów dla mikroprzedsiębiorców i jest to o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość tych kredytów wyniosła 5,47 mld zł, o 2,3 proc. więcej rok do roku.
Według danych opublikowanych przez BIK w samym marcu najbardziej (o 37 proc.) spadła liczba kredytów inwestycyjnych. Ubyło też kredytów obrotowych (spadek o 6 proc.) i kredytów w rachunku bieżącym (liczba spadła o 9,3 proc.).
W ujęciu wartościowym jednak to właśnie kredyty inwestycyjne zyskały. Ich wartość w marcu była o 9,3 proc. większa niż przed rokiem. Natomiast spadek wartości sprzedaży nastąpił w kredytach w rachunku bieżącym (o 17,7 proc.) oraz w kredytach obrotowych (o 4,6 proc.).
Podobna tendencja jest widoczna w danych za cały kwartał. Liczba udzielonych kredytów inwestycyjnych i w rachunku bieżącym spadła. Za to w ujęciu wartościowym sprzedaż kredytów inwestycyjnych była o 4,4 proc. większa niż rok wcześniej. Na plus wypadły też kredyty obrotowe, których wartość wzrosła o 2,1 proc. rdr. Natomiast ujemną dynamiką wartości charakteryzowały się kredyty w rachunku bieżącym (spadek o 7,1 proc.).
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Kto zaciągał kredyty
Na 13,8 tys. kredytów udzielonych mikroprzedsiębiorcom w marcu br., 6,7 tys. zaciągnęły firmy usługowe (48,6 proc.) i 3,1 tys. handlowe (22,7 proc.). Łącznie 71,2 proc. udzielonych w marcu 2024 r. kredytów przypada więc na te dwa sektory.
– Według odczytów Indeksu Jakości najgorzej (najwyższy poziom wskaźnika) w marcu 2024 r. spłacane były kredyty przez firmy budowlane – wartość Indeksu wyniosła 6,07 proc. Najlepszy (najniższy) odczyt w marcu br. odnotował Indeks Jakości firm z sektora handlu i wyniósł on 5,14 proc. – czytamy również w informacji.
W porównaniu do marca 2023 r. Indeks poprawił się (spadł) w trzech branżach, najbardziej w handlu (-1,75) i usługach (-0,92). Pogorszył się (wzrósł) w budownictwie (+0,70).
Polecamy także:
- Hotelarze czekają na gości. Branża wraca do formy, ale jej długi to nadal prawie miliard złotych
- Polacy coraz częściej unikają szczepień obowiązkowych. Niepokojące dane państwowego instytutu [GRAFIKA]
- Dyrektywa budynkowa nie jest wywłaszczeniowa. Ekspert: Nie będzie sankcji dla właścicieli domów