W sądach toczyło się 1111 spraw z pozwów, w których kwestionowano legalność WIBOR na koniec maja. Banki zawarły dotychczas ponad 100 tys. ugód z posiadaczami kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek.
Dotychczas zapadły 24 prawomocne rozstrzygnięcia, z których żadne nie jest niekorzystne dla banków.
– Mamy informacje na koniec maja, że toczy się 1111 spraw, w których podnoszone są zarzuty dotyczące WIBOR. Dotychczasowe orzecznictwo sądów powszechnych jednoznacznie potwierdza, że WIBOR jest wskaźnikiem zgodnym z prawem, stanowiącym podstawę do ustalenia oprocentowania w umowach kredytu hipotecznego i zdaniem sądu brak jest jakikolwiek podstaw do podważenia tych umów – powiedział Białek podczas telekonferencji.
– Większość tych spraw toczy się cały czas w pierwszej instancji. Na ten moment mamy 24 prawomocne wyroki i żaden z tych wyroków nie jest negatywny dla banku. Nie jest mi znany również żaden nieprawomocny wyrok w obszarze WIBOR, który byłby niekorzystny dla sektora bankowego – dodał Białek.
Nieporównywalnie wolniej rośnie liczba pozwów
Przyznał, że liczba pozwów z miesiąca na miesiąc rośnie, ale – jak podkreślił – „jest to przyrost minimalny”.
– Mówimy o kilkunastu pozwach miesięcznie, podczas gdy w szczycie problemu frankowego pozwach związanych z kredytami frankowymi było kilka tysięcy miesięcznie – stwierdził prezes.
Przypomniał, że wskaźnik WIBOR jest jednym z siedmiu tak zwanych kluczowych wskaźników referencyjnych, który jest wymieniony w załączniku do rozporządzenia unijnego BMR w i związku z tym stanowi element treści prawa unijnego. Dlatego – jego zdaniem – sam wskaźnik nie powinien być badany pod kątem abuzywności umów.
– Bank, oferując klientowi zgodnie z prawem kredyt hipoteczny oparty na oprocentowaniu zmiennym zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, która jest implementacją dyrektywy nie może użyć innego parametru niż wskaźnik referencyjny liczony zgodnie z przepisami prawa przy kredycie opartym na oprocentowaniu zmiennym – podkreślił Białek.
Rośnie liczba ugód z bankami
Prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek przypomniał, że w Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się prace dotyczące tzw. ustawy frankowej.
– Proces zawierania ugód znacząco odbił po pewnym okresie zastoju. Mamy ponad 100 tys. zawartych ugód i bardzo dobrą dynamikę, zwłaszcza w ostatnim kwartale – powiedział Białek podczas telekonferencji.
Jak poinformował, na koniec maja było około 97 tys. zawartych ugód, a ostatnio liczba zawieranych miesięcznie ugód oscyluje około 3,5 tys.
Jego zdaniem, rosnące zainteresowanie zawieraniem ugód „niewątpliwie jest dobrym prognostykiem”, jeśli chodzi o prace standaryzacyjne zespołu przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Przypomniał, że w resorcie sprawiedliwości trwają prace nad tzw. ustawą frankową, której celem jest wprowadzenie uproszczonej procedury prowadzenia spraw frankowych i przygotowanie wzorcowego modelu ugody.
– Myślę, że będziemy rzeczywiście w stanie wypracować taki standard model ugody – powiedział prezes ZBP.
Według szacunków ZBP, w sądach jest obecnie ok 200 tys. spraw frankowych.
Polecamy:
- Frankowicze nie odpuszczają, teraz pozwali Skarb Państwa. Stawiają poważne zarzuty
- Banki zapowiadają nowy model ugód z frankowiczami. „To będzie korzystniejsza propozycja”
- Kredyty frankowe. Prezes ZBP: sektor bankowy popiera wprowadzenie wzorcowego projektu ugody