Dziś światowi przywódcy będą toczyć rozmowy dyplomatyczne w sprawie deeskalacji konfliktu Rosji z Ukrainą. UE szykuje się też na ryzyka związane z ewentualną inwazją Rosji na Ukrainę.
UE omawia środki awaryjne, aby poradzić sobie z ryzykiem związanym z rosnącymi cenami gazu, możliwym kryzysem migracyjnym i zagrożeniami bezpieczeństwa w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę – dowiedział się Financial Times od unijnych dyplomatów.
Głównym wyzwaniem w ramach unijnego planowania kryzysowego jest gotowość na jakąkolwiek redukcję przepływów gazu z Rosji, która jako największy dostawca do Europy odpowiada za około 40 proc. importu. Zdaniem analityków Citi, gdyby Moskwa odcięła wszystkie dostawy do Europy, doprowadziłoby to do awaryjnego racjonowania i ciągłych przerw w dostawach energii w UE – wskazuje FT.
Komisja rozważa więc tymczasowe interwencje, aby osłabić wpływ rekordowych cen gazu na koszt hurtowej sprzedaży energii elektrycznej w UE w przypadku kryzysu gazowego. Jednak agencja UE ds. regulacji energii ostrzegła, że wprowadzenie narzędzi takich jak limity cenowe zagroziłoby bezpieczeństwu dostaw, zmuszając niektórych do zaprzestania działalności.
Zabezpieczeniem byłoby też znalezienie alternatywnych dostawców skroplonego gazu dla UE. Rozmowy w tej sprawie toczą się już z USA, Katarem, Azerbejdżanem i Nigerią.
Polecamy też: Nie tylko Rosja – gdzie w Europie są złoża gazu ziemnego
Rozmowy dyplomatyczne
Ponadto światowi przywódcy spotkają się w poniedziałek po obu stronach Atlantyku, aby szukać dyplomatycznego rozwiązania w celu deeskalacji kryzysu z Rosją. Emmanuel Macron spotka się z Władimirem Putinem w Moskwie po trzech rozmowach telefonicznych w ciągu ostatnich 10 dni.
W tym samym czasie Olaf Scholz poleciał do Waszyngtonu, by spotkać się z Joe Bidenem. Zamierza stworzyć jednolity front z prezydentem USA po oskarżeniach o to, że Berlin stał się słabym ogniwem oporu Zachodu przeciwko gromadzeniu przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy na granicy z Ukrainą – informuje FT.
Plany awaryjne mają zostać przedstawione stolicom UE na specjalnym szczycie za miesiąc. Rozmowy będą również dotyczyć sposobów radzenia sobie z potencjalnymi napływami uchodźców z Ukrainy do sąsiednich krajów UE. Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia graniczą z Ukrainą.
Rosja może zaatakować Ukrainę „nawet jutro” – doradca Białego Domu