Na wakacje w tym roku nie stać prawie jednej trzeciej Polaków. To dużo więcej niż rok temu, kiedy na dłuższy wakacyjny wyjazd nie mógł sobie pozwolić co piąty Polak.
Na wyjazd na urlop nie stać w tym roku aż 31 proc. Polaków. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch dla polskiego Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. W ubiegłym roku z powodu braku pieniędzy nie mogło sobie pozwolić na wyjazd 19 proc. ankietowanych.
Na dodatek, jak wynika z badania, osoby które urlop planują, wydadzą na wakacje mniej pieniędzy niż rok temu.
Kiepski czas na urlop
Z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor wynika, że dłuższy wyjazd wakacyjny jednak planuje w tym roku ponad połowa Polaków (52 proc.). Niemal 15 proc. z nich chce wyjechać nawet więcej niż raz.
Ale 40 proc. ankietowanych dysponuje mniejszym, niż w poprzednim roku budżetem na letni urlop. Co piąty zapowiada więc, że będzie oszczędzał na atrakcjach i jedzeniu, ewentualnie skróci wyjazd.
Wśród ludzi, którzy nie wybierają się na wakacje, najczęściej wymienianą przyczyną braku planów jest zła sytuacja materialna – finansami konieczność zostania w domu uzasadnia aż 44 proc. osób. Kolejnym istotnym powodem jest konieczność oszczędzania wynikająca z niepewności jutra (20 proc.), a co dziesiąty badany nie planuje wypoczywać, ponieważ uważa, że okoliczności nie sprzyjają wakacyjnemu nastrojowi.
– Sytuacja faktycznie jest trudna. Wyliczając po kolei – wzrost cen źródeł energii, inflacja i w końcu wojna. Nie da się ukryć, że wpłynęły one na niemal każdy aspekt życia Polaków. Również na plany urlopowe większości z nas, mówi o tym 75 proc. ankietowanych – komentuje wyniki ankiety prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.
Grzelak wskazuje również, że grupą, która w tym roku najliczniej wybiera się na wakacje poza domem (63 proc.), są mieszkańcy średnich i dużych miast. Na wsi i w małych miastach wyjazd planuje 44 proc. badanych.
Skąd weźmiemy na wakacje
Jak wynika z badania, większość, bo 60 proc. Polaków, finansuje swoje urlopy między innymi z regularnych oszczędności. 44 proc. osób pokrywa te wydatki z bieżących dochodów.
Część z nas na wakacje będzie musiała się zadłużyć, w banku lub firmach pożyczkowych (1,5 proc. ankietowanych), lub u rodziny. W grę wchodzi też sprzedaż przedmiotów albo przełożenie płatności rachunków (odpowiednio po 2,5 i 2 proc.).
Jeśli chodzi o to, dokąd Polacy planują jechać, jeśli uda im się zorganizować środki, to 75 proc. na swój najważniejszy w wakacje wyjazd wybiera się do Polski, za granicę pojedzie co czwarty.
– Jednak uwzględniając również inne planowane w to lato wypady, wygląda na to, że nad Bałtykiem, na Mazurach czy w rodzimych górach będzie wypoczywało 80 proc. osób planujących w tym roku wypoczynek. Największą popularnością będą cieszyć się w kraju prywatne domki i apartamenty. Wybiera się tam ponad 30 proc. respondentów, ale niewiele mniej chętnie rezerwowane są pensjonaty i obiekty agroturystyczne (29 proc.) oraz hotele (28 proc.) – podano w komunikacji z badania.
Z kolei ponad jednej piątej turystów (22 proc.) – czyli dokładnie tak samo, jak przed rokiem – w zorganizowaniu urlopu pomogą biura podróży.
Badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor przeprowadzono metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród Polaków w wieku powyżej 18 lat, na próbie reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć i wielkość miejsca zamieszkania. Grupa badawcza liczyła 1 055 osób. Badanie zrealizowano w dniach 3-6 czerwca 2022.
Polecamy też:
- Tanie wakacje nie w tym roku. Sprawdzamy, gdzie najwięcej zapłacimy za urlop
- Inflacja nie zwalnia tempa, jest najwyższa od ćwierćwiecza. Ceny paliw głównym powodem
- Gdzie kraje UE pozbywają się swoich śmieci? Tam, gdzie latacie na urlop