Przy Fundacji im. Edwarda Lipińskiego powołano społeczny komitet budowy pomnika Michała Kaleckiego. Inicjatywa ma na celu upamiętnienie tego wybitnego polskiego ekonomisty.
Fundacja im. Edwarda Lipińskiego to organizacja, której celem jest kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród ekonomistów i ekonomistek oraz propagowanie pluralizmu w tej dziedzinie wiedzy.
Kierując się tą ideą, Fundacja chce przypomnieć postać wybitnego polskiego ekonomisty, Michała Kaleckiego.
Zgodnie z inicjatywą komitetu, jego pomnik zostanie postawiony w reprezentacyjnym miejscu w Warszawie. Ma być to Pasaż Braci Łopieńskich, czyli miejsce przed siedzibą Polskiego Instytutu Ekonomicznego, publicznego think tanku zajmującego się kwestiami gospodarczymi.
Jednym z partnerów tej akcji jest redakcja 300Gospodarki.
Kim był Michał Kalecki?
„Michał Kalecki był najbardziej oryginalnym polskim ekonomistą rangi światowej” – pisze o nim Jerzy Osiatyński. I dodaje, że gdyby nie jego przedwczesna śmierć w 1970 roku, byłby bardzo poważnym kandydatem do Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
Urodzony pod koniec XIX w. w Łodzi polski naukowiec był jednym z najbardziej twórczych ekonomistów XX wieku. Jego prace dotyczące makroekonomii, w szczególności teorii zatrudnienia i koniunktury, stanowią klasykę myśli ekonomicznej.
Wiele z jego ustaleń wyprzedziło myśl jednego z najbardziej znanych ekonomistów w historii – Johna Maynarda Keynesa. Polski naukowiec nie zdobył jednak podobnego rozgłosu w tym samym czasie co Anglik, gdyż tworzył głównie w języku polskim.
W latach 1946-1954 Michał Kalecki pracował w Departamencie Ekonomicznym Sekretariatu ONZ. Był także ekspertem ekonomicznym kilku rządów – poza polskim, także rządów m.in. Indii, Izraela, Kuby i Meksyku. Jednocześnie zajmował się racą naukowo-dydaktyczną. W 1956 został profesorem zwyczajnym (1956) w Zakładzie Nauk Ekonomicznych PAN. Był także profesorem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie).
Budowa pomnika Michała Kaleckiego
.Komitet budowy stawia przed sobą kilka zadań. Jest to przede wszystkim przeprowadzenie zbiórki pieniędzy, z których sfinansowany zostanie konkurs na projekt oraz sama budowa pomnika.
Oprócz tego komitet przeprowadzi konkurs na projekt pomnika, wybierze jego wykonawcę oraz będzie nadzorował budowę.
Poza naszą redakcją, inicjatywę Fundacji im. Edwarda Lipińskiego wspierają ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomii i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, a także Fundacja Kaleckiego, Polska Sieć Ekonomii oraz Stowarzyszenie Spójnik.