Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego wydali wspólne oświadczenie, w którym deklarują zakończenie sporu.
Projekt regulaminu płacowego kontrolerów lotów trafił do analizy ministerstwa infrastruktury, o czym informował szef resortu Andrzej Adamczyk podczas wtorkowej konferencji. Dokument został zaakceptowany przez ministerstwo, a PAŻP i kontrolerzy lotów poinformowali o oficjalnym zakończeniu sporu.
– Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego w ramach rokowań sporu zbiorowego z dnia 22 grudnia 2021 r. doszli do porozumienia w zakresie wypracowania zmian do Regulaminu Pracy i Regulaminu Wynagradzania. Projekty dokumentów zostały przedstawione do konsultacji społecznych, w wyniku których szereg zgłaszanych przez stronę społeczną uwag zostało uwzględnionych – głosi komunikat.
Wypracowane rozwiązania pozwolą zachować ciągłość zapewniania służb ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej oraz wpłyną pozytywnie na organizację i kulturę pracy.
Ostatnie porozumienie między kontrolerami a Agencją zostało zawarte pod koniec maja. Było to jednak tymczasowe zażegnanie konfliktu, które udało się zażegnać tuż przed majówką, kiedy Warszawie groził paraliż ruchu lotniczego. Wówczas podpisano tzw. „rozejm”, obowiązujący tylko do 10 lipca. Strony dogadały się wówczas w sprawie wynagrodzeń, które miały pozostać w wysokości takiej, jak przed pandemią. PAŻP zaakceptował również wszystkie postulaty odnośnie bezpieczeństwa pracy, o które zabiegali związkowcy.
Na czym polegał spór?
Spór w PAŻP trwał od wielu miesięcy. Kontrolerzy ruchu lotniczego nie zgadzali się na obniżki wynagrodzeń, co opisywaliśmy dokładnie w tym tekście. Tłumaczyli, że w ich wyniku ich pensje zostaną pomniejszone o ok. 30 do 50 proc.
Agencja tłumaczyła z kolei, że zwyczajnie nie stać jej na utrzymanie na tym poziomie tylu kontrolerów ruchu lotniczego. Dochody PAŻP są bowiem uzależnione od poziomu ruchu lotniczego nad Polską, a ten zdecydowanie się skurczył wraz z początkiem pandemii koronawirusa w 2020 roku.