„Wszystko idzie w tym kierunku, żeby w wakacje dzieci i młodzież mogły się szczepić przeciw COVID-19” – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że badania nad szczepieniami dzieci i młodzieży są daleko posunięte, a wnioski bardzo dobre.
Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki w Programie I Polskiego Radia był pytany o perspektywę szczepienia uczniów przeciw COVID-19 i ewentualne rekomendacje w tym zakresie.
Szczepienia dla uczniów
Minister wspomniał, że temat ten był poruszony podczas spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zeszłym tygodniu.
„Informacje pana profesora Andrzeja Horbana były optymistyczne. Badania nad szczepieniami dzieci i młodzieży są daleko posunięte i wnioski z tych badań są bardzo dobre. Zdaniem pana profesora, mogę tę informację przekazać, wakacje będą tym terminem, w którym dzieci i młodzież będą mogły się szczepić” – powiedział Czarnek.
Jak poinformował dziennik „New York Times” i agencja Associated Press, Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) jeszcze w tym tygodniu wyda zgodę na użycie szczepionki Pfizera przeciw COVID-19 u dzieci powyżej 12 lat.
Do ogłoszenia decyzji ma dojść około miesiąca po tym, jak Pfizer poinformował o pozytywnych wynikach badań wśród dzieci w wieku 12-15 lat.
Czytaj też: USA: Szczepionka Pfizer dla dzieci od 12. roku życia
Minister zastrzegł jednocześnie, że „nie ma jeszcze ostatecznych rekomendacji, bo nie ma ostatecznych wniosków z badań, ale wszystko idzie w takim kierunku”.
Dopytywany, czy będą to szczepienia obowiązkowe, szef Ministerstwa odpowiedział, że rozstrzyganie tej kwestii nie jest zadaniem ministra edukacji. „Nie odpowiem na pytanie, czy będą to obowiązkowe szczepienia. Wydaje mi się, że nie, tak ja w przypadku dorosłych” – powiedział.
Luzowanie obostrzeń i powrót do szkół
Minister edukacji na antenie Polskiego Radia był też pytany o powrót uczniów do szkół.
„Cieszymy się bardzo, że dziś jest ten dzień powrotu klas I-III do pełnej nauki stacjonarnej. Dla nich to jest szczególnie ważne, bo w tych rocznikach najmłodszych nauka zdalna była najmniej efektywna” – powiedział szef Ministerstwa.
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych w całym kraju wracają we wtorek do nauki stacjonarnej. Uczniowie klas starszych: klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych nadal uczą się zdalnie. Za dwa tygodnie – od 17 maja będą się uczyć hybrydowo.
Czytaj też: Kiedy wracamy do szkoły? Daty, harmonogram
Czarnek wyjaśnił, że powrót uczniów do szkół jest podzielony na etapy, gdyż – jak mówił – rządowi zależy na na tym, aby jeszcze do końca maja ograniczać kontakty społeczne.
„A z końcem maja jesteśmy przekonani, widzimy zresztą wskaźniki pandemiczne, zagrożenie koronawirusem będzie jeszcze mniejsze niż dzisiaj. Mamy taką nadzieję, wszystko na to wskazuje” – powiedział.