Banki oczekują w III kwartale br. wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych i nie zapowiadają wprowadzenia istotnych zmian kryteriów udzielania kredytów, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego.
– W II kwartale 2024 r. banki zauważalnie złagodziły politykę kredytową wobec dużych przedsiębiorstw – po raz pierwszy od 2017 r. W przypadku pozostałych rodzajów kredytów banki zaostrzyły politykę kredytową lub jej nie zmieniły (dla kredytów konsumpcyjnych) – czytamy w raporcie „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych III kwartał 2024 r.
– Zmianom polityki kredytowej towarzyszył wysoki wzrost popytu na kredyty dla przedsiębiorstw (głównie dużych) i na kredyty konsumpcyjne. Popyt na kredyty mieszkaniowe był niższy niż w poprzedzającym kwartale i pozostawał pod wpływem zakończenia przyjmowania wniosków kredytowych w ramach programu ‚Bezpieczny kredyt 2 proc.’ – czytamy w raporcie „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych III kwartał 2024 r.
– Na III kwartał 2024 r. banki nie zapowiadają wprowadzenia istotnych zmian kryteriów udzielania kredytów. Oczekują natomiast wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych – czytamy dalej.
Duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na więcej ulg
NBP zwrócił uwagę na odnotowane w II kw. br. pierwsze od 2017 r. zauważalne złagodzenie kryteriów wobec dużych przedsiębiorstw oraz kolejne zaostrzenie wobec MSP – uzasadniane wzrostem ryzyka branży i pogorszeniem się jakości portfela kredytowego – przy jednoczesnej różnokierunkowej nieznacznej zmianie większości warunków udzielania kredytów.
– Popyt na kredyt: wzrost popytu na wszystkie rodzaje kredytów, zwłaszcza dla dużych przedsiębiorstw, motywowany wzrostem zapotrzebowania na finansowanie fuzji i przejęć, kapitału obrotowego oraz majątku trwałego. Oczekiwania na III kwartał 2024 r.: brak istotnych zmian w polityce kredytowej oraz wzrost popytu na wszystkie rodzaje kredytów, największy dla MSP – napisano w raporcie.
W zakresie kredytów mieszkaniowych w II kw. br. odnotowano zaostrzenie kryteriów przy zachowaniu większości dotychczasowych warunków udzielania kredytów mieszkaniowych.
– Popyt na kredyt: istotny spadek popytu uzasadniany głównie prognozami odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym, zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów oraz zakończeniem przyjmowania wniosków w programie ‚Bezpieczny kredyt 2 proc’. Oczekiwania na III kwartał 2024 r.: brak istotnych zmian w polityce kredytowej oraz w oczekiwanym popycie na kredyty mieszkaniowe – czytamy dalej.
W zakresie kredytów konsumpcyjnych w II kw. br. utrzymano dotychczasowe kryteria polityki kredytowej, przy jednoczesnej zmianie niektórych warunków udzielania kredytów, w tym m.in. zwiększenie maksymalnej kwoty kredytu.
– Popyt na kredyt: duży wzrost popytu m.in. w wyniku wzrostu zapotrzebowania na finansowanie zakupów dóbr trwałego użytku oraz poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Oczekiwania na III kwartał 2024 r.: brak istotnych zmian kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych i wzrost popytu na kredyty – napisał też bank centralny.
Polecamy:
- Polska znów mistrzem UE w oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych. Tak drogo nie jest nigdzie
- Nowy prezes Kredobanku w Ukrainie ma ambitne plany. „Chcemy zwiększyć limity kredytowe dla polskich przedsiębiorców”
- Kredytu na start jeszcze nie ma, a ceny już idą w górę. Eksperci: Wiele ofert jest oderwanych od sytuacji na rynku
- Kredyt 0 procent niezgodny z konstytucją? Są wątpliwości wobec nowego projektu