Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje w sprawie umożliwienia ponownego wyboru opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się według PIT.
O ponowną możliwość wyboru formy opodatkowania zabiega część środowisk przedsiębiorców. Ma to związek ze zmianami w podatkach, jakie zapowiada rząd. Od 1 lipca obniżona ma zostać pierwsza stawka PIT z 17 do 12 proc. dla osób rozliczających się według skali, jednocześnie nastąpi likwidacja ulgi dla klasy średniej.
Taka zmiana sprawia, że dla niektórych podatników na JDG rozliczanie podatków według skali podatkowej może być bardziej korzystne, niż według innych formuł, np. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy 19-proc. stawką liniową. Jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą dokonywać wyboru formy opodatkowania do 20 lutego każdego roku – i na rok 2022 r. taki wybór został już dokonany.
Według wcześniejszych informacji pod wpływem zmian w Polskim Ładzie skokowo wzrosło zainteresowanie rozliczaniem w formie ryczałtu. W tej formule podatek PIT ma jedenaście różnych stawek, najniższa to 2 proc., najwyższa 17 proc. Od nowego roku rząd wprowadził dwie nowe: 14-proc. dla usług z ochrony zdrowia i 12-procentową dla usług IT.
Według informacji 300Gospodarki Ministerstwo Finansów nie odrzuca umożliwienia ponownego wyboru.
– Trwają konsultacje w tej sprawie – usłyszeliśmy w Ministerstwie Finansów.
Jednak w projekcie zmian w podatkach, przygotowanym przez resort nie ma takiej propozycji. Z naszych informacji wynika, że MF się na to nie zdecydował, bo ponowny wybór formy opodatkowania wprowadziłby dużo zamieszania w tegorocznych rozliczeniach podatkowych. Ci, którzy postanowiliby zmienić formułę, musieliby dokonać ponownego przeliczenia podatków za miesiące, w których korzystali z innego sposobu opodatkowania.
MF jednak nie mówi „nie” dla pomysłu, o ile w toku rozpoczętych właśnie konsultacji zmian w podatkach uda się wypracować nowe rozwiązanie.
Oprócz obniżki stawki z 17 do 12 proc. i likwidacji ulgi dla klasy średniej wśród konsultowanych propozycji jest też umożliwienie dla podatników na JDG i rozliczających się podatkiem liniowym zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składki zdrowotnej, ale do kwoty 8700 zł rocznie. Ryczałtowcy będą mogli odliczyć od przychodów połowę płaconej składki.
Rząd przywraca też możliwość wspólnego rozliczenia z dziećmi dla samotnych rodziców.