W Wielkiej Brytanii, gdzie przeprowadzono eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy, zaobserwowano mniejszą liczbę rezygnacji pracowników oraz szybsze podejmowanie decyzji planistycznych. Oto, co jeszcze uległo zmianie.
Największy jak dotąd eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy w sektorze publicznym przeprowadzony w South Cambridgeshire, w Anglii, przyniósł liczne korzyści – wynika z badań.
Eksperyment, przeprowadzony przez radę South Cambridgeshire, wykazał poprawę w 11 z 24 analizowanych obszarów, brak dużych zmian w 11 oraz pogorszenie w 2 obszarach.
Co się zmieniło?
Badania nad produktywnością przed i podczas trwania 15-miesięcznego eksperymentu przeprowadzili naukowcy z uniwersytetów w Cambridge i Salford. Eksperyment rozpoczął się w styczniu 2023 roku i trwał do kwietnia 2024 roku. Od pracowników oczekiwano wykonania 100 proc. swoich obowiązków w 80 proc. czasu za 100 proc. wynagrodzenia. Badanie obejmowało około 450 pracowników biurowych oraz śmieciarzy.
Jakie zmiany zaobserwowano? Przede wszystkim odnotowano spadek rotacji pracowników o 39 proc. Pozwoliło to zaoszczędzić ponad 371 tys. funtów rocznie, głównie na kosztach agencji pracy tymczasowej.
Zobacz też: Co mogłoby podnieść wydajność pracowników? Czterodniowy tydzień pracy to jeden z pomysłów
Ponadto przyspieszyły niektóre procedury. Np. rozpatrywanie standardowych wniosków planistycznych nadgoniło średnio o około półtora tygodnia. W dodatku, około 15 proc. więcej decyzji dotyczących głównych wniosków planistycznych zostało podjętych w odpowiednim terminie. Skróceniu uległ też czas przetwarzania zmian w roszczeniach zasiłków mieszkaniowych i podatkowych.
Poprawiły się także wyniki dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego, motywacji oraz zaangażowania pracowników.
Są także minusy
Eksperyment wykazał również negatywne zmiany, ale powody miały prawdopodobnie także inne podłoże, jak np. wpływ pandemii Covid-19. Pogorszyła się ściągalność czynszów z mieszkań komunalnych. Autorzy badania, jako przyczynę podają kryzys kosztów życia. Jednak również czas potrzebny na ponowne wynajęcie pustych mieszkań komunalnych nieznacznie się wydłużył, z 28 do 30 dni.
Pracodawcy na całym świecie, od Szwecji, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Nową Zelandię po Stany Zjednoczone, eksperymentują z czterodniowym tygodniem pracy. Mimo to w ubiegłym tygodniu rząd Grecji ogłosił nową politykę sześciodniowego tygodnia pracy dla prywatnych firm, mającą na celu pobudzenie gospodarki. Pisaliśmy o tym tu.
Wiele prywatnych przedsiębiorstw już przyjęło czterodniowy tydzień pracy. Taką decyzję często motywuje fakt, że taki system pomaga w zachowaniu pracowników na dłużej.
Czytaj także:
- Dla kogo czterodniowy tydzień pracy. Polacy nie chcą mniejszej dostępności niektórych usług
- Krótszy tydzień pracy w zamian za mniej urlopu? Duża część Polaków jest na tak
- Czterodniowy tydzień pracy. Znaczna większość przedsiębiorców go nie popiera
- Czterodniowy tydzień pracy. Nowy model życia czy utopia?