Prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych w tym roku jest coraz większe, uważa członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Gabriela Masłowska. Według niej, na moment przyspieszenia pierwszych obniżek wpływa umocnienie się złotego.
– Przewidywany, dalszy, dość wysoce prawdopodobny spadek presji inflacyjnej otwiera drogę do podejmowania coraz bardziej intensywnych rozważań o potrzebie redukcji stóp procentowych – napisała Masłowska w artykule dla Radia Maryja.
– Generalnie rzecz biorąc sądzę, że prawdopodobieństwo rozpoczęcia w tym roku fazy obniżek stóp procentowych w Polsce staje się coraz większe. Warto zwrócić uwagę na to, że trwające od połowy października 2022 roku umocnienie złotego, zarówno w stosunku do dolara amerykańskiego, jak również w stosunku do euro prowadzi do skutków antyinflacyjnych. Dzięki temu moment, w którym nastąpi ‚pierwsza obniżka’ pojawi się zapewne wcześniej, niż gdyby kurs złotego w okresie ostatnich kilku miesięcy słabł – dodała.
Poniżej 10 proc. pod koniec roku
Członki Rady przewiduje, że inflacja konsumencka CPI będzie obniży się w kierunku jednocyfrowym – poniżej 10 proc. na koniec br.
– W konsekwencji w kolejnych miesiącach można spodziewać się dalszego spadku inflacji konsumpcyjnej, która pod koniec tego roku powinna spaść do poziomu niższego od 10 proc. – napisała Masłowska.
W jej ocenie, „istotny wpływ na przebieg zjawisk inflacyjnych w naszym kraju ma kształtowanie się cen surowców”.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Komentując stan polityki budżetowej, warto ponadto zauważyć, że jest ona prowadzona zarówno w sposób pro-rozwojowy, jak również konserwatywny – podsumowała członkini Rady.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Polecamy również:
- Inflacja spadnie, stopy procentowe będą niższe. Tak prognozuje premier
- Inflacja zgodnie z oczekiwaniami. „Zostanie z nami na dłużej”
- Inflacja w USA już nie hamuje. Nowa faza może być gorsza od poprzedniej
- Czego boją się prezesi dużych firm? To nie inflacja jest problemem numer jeden