Wzrost PKB Polski wyniesie 2,9 proc. w 2024 r. i przyspieszy do 3,4 proc. w 2025 r., prognozuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według Organizacji, inflacja konsumencka wyniesie 4,8 proc. rok do roku na koniec tego roku.
Zdaniem OECD, wzrost realnego PKB w tym roku przyspieszy do 2,9 proc. dzięki rosnącym płacom realnym i polityce fiskalnej wspierającej wzrost konsumpcji, pomimo słabszego wzrostu inwestycji.
Natomiast w 2025 r. realny PKB wzrośnie o 3,4 proc., ponieważ fundusze UE doprowadzą do ożywienia inwestycji, a bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) pozostaną silne. Nawet mimo tego, że wzrost konsumpcji będzie nadal ograniczany przez inflację i dalsze wycofywanie wsparcia fiskalnego.
Co będzie się działo z inflacją?
– Inflacja zasadnicza spada, ale do końca 2024 r. wzrośnie do 4,8 proc. z powodu wycofania środków wsparcia żywności i energii, a następnie spadnie do 3,5 proc. w 2025 r. – czytamy w raporcie „OECD Economic Outlook”.
Według OECD, polityka pieniężna musi pozostać restrykcyjna, a biorąc pod uwagę ryzyko utrzymującej się inflacji i niepewność co do perspektyw, powinna być łagodzona jedynie powoli.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Stopniowa konsolidacja fiskalna jako część średnioterminowej strategii jest konieczna, aby uniknąć przegrzania i poprawić długoterminową stabilność fiskalną – podsumowano w raporcie.
To też może Cię zainteresować:
- Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS, NBP]
- Inflacja w kwietniu nieco w górę, ale to dopiero początek. Są nowe dane GUS [AKTUALIZACJA]
- Co dalej z inflacją? Wiceprezes NBP mówi o skutkach zniesienia rządowych tarcz
- Glapiński: Osiągnęliśmy cel inflacyjny, wynoszący 2,5%. Inflacja najniższa od lat [AKTUALIZACJA]