Rząd planuje przyjęcie projektu ustawy o tzw. wrażliwych odbiorcach paliw gazowych. Ma ona zapewnić m. in. lepszą ochronę przed wzrostem cen gazu gospodarstw domowych i podmiotów realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej.
Nowe przepisy mają równocześnie zabezpieczyć płynność sprzedawcom gazu, którzy musieliby stosować regulowane ceny.
Prace nad projektem miałyby się zakończyć jeszcze w I kwartale – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Proponowane rozwiązania obejmują także ochroną taryfową odbiorców w budynkach wielolokalowych, którzy nie zawarli indywidualnych umów ws. zakupu gazu ziemnego.
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie mechanizmów pozwalających na:
- rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ochroną taryfową do 31 grudnia 2023 […] o niektóre kategorie odbiorców będących podmiotami realizującymi zadania z zakresu użyteczności publicznej,
- wprowadzenie mechanizmu rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych, który służyłby zrekompensowaniu skutków zamrożenia cen dla nowego katalogu odbiorców taryfowych,
- potwierdzenie i podkreślenie w treści przepisów prawa konieczności ochrony taryfowej odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych, którzy nie zawarli indywidualnych umów kompleksowych lub umów zakupu gazu ziemnego z przedsiębiorstwami energetycznymi.
Nowe przepisy mają również wprowadzić ustawową gwarancję na zobowiązania zaciągane przez sprzedawców paliwa gazowego z tytułu kredytów i wyemitowanych obligacji, przeznaczonych na cele związane z ich podstawową działalnością.
Chodzi o zapewnienie odpowiedniego poziomu płynności, by mogli oni na bieżąco regulować swoje zobowiązania związane z zapewnianiem płynności na rynku giełdowym, ciągłością dostaw energii lub pozostawaniem w gotowości do świadczenia usług sprzedawcy z urzędu.
Dodatkowym działaniem, które przewiduje projekt ustawy, jest prowadzenie możliwości udzielania przez ministra aktywów państwowych pożyczek podmiotom określanym jako sprzedawcy z urzędu paliw gazowych . To również ma zabezpieczać płynność tym podmiotom.
Projekt zwiększa też rolę Agencji Rezerw Strategicznych w systemie bezpieczeństwa dostaw gazu. Na podstawie nowych przepisów będzie ona mogła kupować gaz ziemny w imieniu Skarbu Państwa, w celu utrzymania zapasów obowiązkowych.
Polecamy także:
- Ceny gazu już nie spadną, będą wysokie w kolejnych latach. Ministerstwo rozwiewa nadzieje
- Obniżka VAT na żywność tylko zwiększy inflację – wyliczyli ekonomiści
- Gazoport w Świnoujściu odebrał pierwszą dostawę LNG w tym roku. Tym razem z Kataru