Rząd planuje przyjęcie w III kwartale projektu, przygotowującego warunki do wdrożenia unijnego podatku węglowego, tzw. CBAM, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Chodzi o zmianę ustawy o zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych oraz handlu uprawnieniami do nich.
Aktem prawnym, którego stosowaniu służy projekt ustawy jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 z 10 maja 2023 r. Dokument ustanawia mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2.
Rozporządzenie CBAM ustanawia tzw. graniczny podatek węglowy. Będzie miał on zastosowanie do importu określonych towarów przywożonych na obszar celny Unii Europejskiej. Przede wszystkim dotyczy to: sektorów cementu, energii elektrycznej, nawozów, żeliwa i stali, aluminium oraz wodoru.
Ponadto projektowana regulacja ma zapewnić stosowanie przepisów prawa Unii Europejskiej w zakresie odnoszącym się do okresu przejściowego funkcjonowania mechanizmu CBAM.
– Wykonanie przedmiotowych przepisów dotyczących okresu przejściowego mechanizmu CBAM wymaga w pierwszej kolejności ustanowienia właściwego organu krajowego. Zgodnie z przepisami rozporządzenia CBAM, każde państwo członkowskie jest zobligowane do wyznaczenia właściwego organu do wypełniania funkcji i obowiązków wynikających z jego przepisów – czytamy w wykazie.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Drugim celem ustawy jest utworzenie stabilnego zaplecza kadrowego i analitycznego, które będzie wspomagało proces podejmowania decyzji oraz przyczyni się do rozwoju istniejących narzędzi badawczych, podano także.
Projekt ustawy powierza rolę właściwego organu w okresie przejściowym (do roku 2026) Krajowemu ośrodkowi bilansowania i zarządzania emisjami. Dostęp do rejestru przejściowego CBAM będzie udzielany przez organy Krajowej Administracji Skarbowej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
Projektowana ustawa przyznaje Krajowemu ośrodkowi kompetencje do wydawania decyzji administracyjnych oraz przewiduje, że organem wyższego stopnia w stosunku do Krajowego ośrodka będzie minister właściwy do spraw klimatu.
Z uwagi na formę prawną Krajowego ośrodka przewiduje się przyjęcie przez Skarb Państwa odpowiedzialności finansowej na potrzeby ewentualnych odszkodowań wynikających z naruszenia prawa przy wydawaniu decyzji administracyjnych.
Projekt zakłada także wsparcie Krajowego ośrodka w rozwijaniu działalności Centrum Analiz Klimatyczno – Energetycznych w ramach którego rozbudowywany będzie warsztat analityczny, podkreślono.
Polecamy:
- Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS, NBP]
- Inflacja w kwietniu nieco w górę, ale to dopiero początek. Są nowe dane GUS [AKTUALIZACJA]
- Dyrektywa budynkowa nie jest wywłaszczeniowa. Ekspert: Nie będzie sankcji dla właścicieli domów