Ryzyko obniżek stóp procentowych pod koniec I kwartału 2025 roku znacząco wzrosło – ocenia Citi Handlowy.
Według banku, rynek FRA (Forward Rate Agreement) wycenia pierwszą obniżkę stóp procentowych już w lutym 2025 r., a do końca pierwszej połowy przyszłego roku łączna redukcja może wynieść nawet 100 punktów bazowych. Zdaniem banku taki scenariusz jest jednak zbyt odważny w kontekście sygnałów płynących od Rady Polityki Pieniężnej.
Oczekiwania rynkowe wzrosły
Od posiedzenia RPP w lipcu 2024 r. wzrosły oczekiwania rynkowe na łagodzenie polityki pieniężnej w kluczowych gospodarkach, szczególnie w USA. W związku z tym, prezes NBP, Adam Glapiński, wyraźnie złagodził ton swoich wcześniejszych wypowiedzi, w których sugerował, że pierwsze warunki do obniżki stóp mogą pojawić się dopiero w 2026 roku. Teraz prezes NBP wskazuje, że pierwsza obniżka stóp może nastąpić „po II kwartale 2025 roku”.
Prezes Glapiński zasugerował, że jeśli projekcja makroekonomiczna w marcu 2025 roku pokaże powrót inflacji do celu, obniżka stóp procentowych może nastąpić już wtedy. Co więcej, zasugerował, że ruch ten mógłby wynosić 25 punktów bazowych, co oznaczałoby standardową, najmniejszą możliwą zmianę.
Aktualny poziom inflacji i stóp procentowych
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 4,3 proc. rok do roku w sierpniu 2024 roku, wobec 4,2 proc. w lipcu tego samego roku.
Na chwilę obecną RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa referencyjna wynosi 5,75 proc., po obniżce łącznej o 100 punktów bezowych, która miała miejsce we wrześniu i październiku 2023 roku.
To też może Cię zainteresować:
- Stopy procentowe w Europie: Polska wysoko i to się szybko nie zmieni. RPP ma listę argumentów
- Rynek czekał na to aż pięć lat. Europejski Bank Centralny obniża stopy procentowe [AKTUALIZACJA]
- Glapiński: inflacja jeszcze wzrośnie w tym roku. Kiedy pierwsze obniżki stóp procentowych
- Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS, NBP]