W trzecim kwartale 2025 roku zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w Polsce osiąga historyczne maksimum. Aż 73 proc. firm planuje zatrudnienie osób do pracy dorywczej – wynika z najnowszej edycji badania „Wskaźnik Pracy Dorywczej”, realizowanego na zlecenie Agencji Pracy Natychmiastowej Tikrow. To o 2 pp. więcej niż w poprzednim kwartale.
Polecamy artykuł: Analiza składu kosmetyków a branding – jak transparentność buduje zaufanie konsumentów?
Urlopy, wzrost zamówień i brak rak do pracy
Jak wynika z raportu, głównym powodem wzrostu zainteresowania pracą tymczasową są braki kadrowe wynikające z sezonu urlopowego.
– III kwartał przypadający na czas wakacji to okres, w którym firmy szukają rozwiązań dotyczących uzupełnienia braków kadrowych, związanych z urlopami pracowników etatowych. Zatrudnienie pracowników tymczasowych to najszybsze i optymalne finansowo rozwiązanie – mówi prezes Tikrow Krzysztof Trębski.
Wysokie koszty stałego zatrudnienia to najczęstszy powód sięgania po pracę dorywczą (42 proc. odpowiedzi). Równie istotny jest sezonowy wzrost zamówień (38 proc.) oraz trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych (34 proc.). Co ciekawe, firmy z sektora logistyki i magazynowania często traktują zatrudnienie tymczasowe jako okazję do przetestowania elastycznego modelu pracy – wskazało na to 44 proc. przedstawicieli tej branży.
Największe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych odnotowano w produkcji, gdzie 76 proc. firm planuje rekrutacje dorywcze. Tuż za nią plasuje się logistyka (72 proc.) oraz handel detaliczny (69 proc.). Te dane wskazują, że elastyczne formy zatrudnienia coraz mocniej wpisują się w strategie kadrowe firm.
Młodzi szukają pieniędzy na lato
Tikrow zauważa też wyraźny wzrost zainteresowania dniówkami wśród uczniów i studentów. W trzecim kwartale 2025 roku niemal połowa z nich (44 proc.) planuje podjąć pracę sezonową. To o 11 punktów proc. więcej niż w poprzednim kwartale i aż o 26 punktów więcej niż średnia wśród wszystkich respondentów.
Głównym motywatorem do podjęcia pracy sezonowej jest potrzeba dodatkowych pieniędzy (66 proc.). Na kolejnych miejscach są rosnące koszty życia (38 proc.) oraz chęć usamodzielnienia się finansowo (26 proc.). Jak mówi Trębski, aplikacje takie jak Tikrow pozwalają szybko i wygodnie znaleźć zlecenie na dowolny dzień oraz otrzymać wypłatę bezpośrednio po wykonaniu pracy.
Szybko, elastycznie i bez formalności
Z danych Tikrow wynika, że ponad 85 proc. zleceń publikowanych na ich platformie znajduje wykonawców w ciągu 24 godzin. To pokazuje, że technologia i elastyczne podejście do zatrudnienia skutecznie odpowiadają na potrzeby zarówno pracodawców, jak i pracowników.
Badanie zrealizowano metodą CAWI w dniach 13-17 czerwca 2025 roku na ogólnopolskich próbach: 258 pracodawców oraz 1149 pracowników.
Wskaźnik Pracy Dorywczej to narzędzie analityczne Tikrow, które od 2023 roku monitoruje trendy w zatrudnieniu tymczasowym w Polsce.
Przeczytaj także:
- Milion pracowników mniej do 2029 roku. ZPP: Czas postawić na inkluzywność na rynku pracy
- Gig economy w Polsce przyspiesza. Praca dorywcza jest coraz popularniejsza
- Chemia na rozdrożu. Mniej chętnych na studia, a wyzwań cywilizacyjnych przybywa
- Polscy freelancerzy po godzinach. Kim są, ile zarabiają i gdzie AI nie daje im rady?